Město Luang Prabang (oficielně nazývané "Nakhon Luang Prabang", což místní zkracují na "Muang Luang") bylo po dlouhé období sídlem Laoských králů. Tato skutečnost měla na rozvoj města zásadní vliv. Pomineme-li bývalý královský palác, tak ve městě za tuto dobu vzniklo mnoho buddhistických chrámů, které se dochovaly až do dnešních dnů. Posazení města do okolní hornaté krajiny dojem z města jen umocňuje. Luang Prabang je rozhodně příjemnou zastávkou po cestě Laosem. Působí velice klidným a malým dojmem a to i navzdory tomu, že Luang Prabang byl v minulosti politicky významným městem.
Celkem se ve městě nachází kolem 30 chrámů, které byly postaveny před Francouzskou kolonizací a dochovaly se do dnešních dní. Nejznámější z nich je Wat Xieng Thong (Golden City Monastery), který se nachází v severní části města u soutoku řek Mekong a Khan. Tento chrám byl postaven za vlády krále Saisetthathirat v roce 1560 a byl pod přímou patronací královské rodiny. Tento chrám je dobrým reprezentantem tzv. "klasické Luang Prabangské chrámové" architektury - poznat se to dá podle ukončení střech chrámu - chrámy ve stejném stylu jsou k vidění i v severním Thajsku. Některé zdi a dřevěné dveře chrámu jsou bohatě zdobeny zlatými malbami a řezbami.
Za další zmínku stojí chrám Wat Manolom, který byl založen v roce 1375 a je tak nejstarším chrámem v Luang Prabang. Na první pohled je vidět architektonický rozdíl s chrámem Wat Xieng Thong. Zajímavá je taká Lotosová stupa, která je k vidění u chrámu Wat Wisunalat. Zajímavý je také chrám Wat Khili, který vypadá jako kdyby vznikl přestavěním francouzské koloniální vily.
Luang Prabang se nachází ve středu severního Laosu, cca 300 km severně od hlavního města Vientiane.