Laos

Základní fakta

Režim vstupu

Pro občany ČR platí vízová povinnost. Laoská ambasáda v ČR není, nejbližší je ve Varšavě.

ul. Rejtana 15 m. 26
02-516 Warsaw
Poland
tel: 004822-848 47 86, 848 89 49
fax: 004822-3912 0062

Jestliže do Laosu cestujete přes Thajsko, tak nejednoduší je získat vízum v Bangkoku. Buď Vám ho může obstarat jedna z mnoha cestovek na Khaosan road a nebo se na ambasádu můžete vypravit sami (leží v severovýchodní části Bangkoku).

520/502/1-3 Soi Sahakarnpramoon
Pracha Uthit Road (End of Soi Ramkhamhaeng 39)
Wangthonglang
Bangkok 10310
tel.: 539 6667-8, 539 7341
fax: 539 3827; 539 6678
web: www.bkklaoembassy.com

Z Khaosanu se tam dostanete nejrychleji lodí po kanále Khlong Banglamphu (přístaviště je kousek od Democracy monument). Cestou musíte jednou přestoupit do druhé lodě. Vystoupit je potřeba v přístavišti na pravé straně po směru jízdy a budhistického chrámu. Místní ochotně poradí. Lístek stával cca 15 bahtů. Od přístaviště je to tak dalších 15 minut pešky. Je potřeba přejít a podejít dálnici. Ambasáda je relativně blízko za dálnicí v boční ulici na pravé straně. V roce 2002 stálo vízum 900 bahtů a dalo se získat během 1 dne. Prostudujte si jaké typy víz se vydávají. V roce 2002 turistické vízum bylo na 15 dní bez možnosti prodloužení a tzv. "visit" vízum za stejné peníze, ale opravňující k 30 dnům pobytu s možností prodloužení. Alternativně se z Khaosanu dalo jet autobusem č.11. Vystoupit je třeba v okolí Ramkhamhaeng univerzity. Odtud je to minimálně 30 minut pěšky.

Počasí

Laos leží v tropech, takže očekávejte tropické počasí. Teplo a vlhko. V hornatých oblastech může být v noci chladněji. Období dešťů je zde od května/června do listopadu. V období dešťů může opravdu hodně pršet. Není vyjímkou že prší každý den většinu dne. V odlehlých oblastech může být problém s dopravou kvůli nesjízdnosti silnic. Období sucha je zde od listopadu do května. V této době jsou obecně i nižší teploty.

Aktuální předpověď počasí.

Námi navštívené a zajímavé pamětihodnosti

Ceny

Aktuální kurz: 1 EUR = LAK, 1 USD = LAK, 1 CZK = LAK.

Platidlem je laoský kip (LAK). V roce 2002 byl kurz cca 1USD=9.000 kipů (ceny v Laosu byly v tisících kipů). Nebylo problémem jak směnit USD v hotovosti, tak cestovní šeky. V hraničních oblastech s Thajskem bylo možné platit thajskými bahty. U hranic s Čínou bylo možné směnit čínské yunany.

Obecně vzato, Laos není drahou zemí. Dalo se vyžít za cca 10USD/den. Když porovnáme naši návštěvu v roce 1999 a 2002, tak kromě ubytování (ceny šly nahoru), ceny se vůbec nezměnili. Zažili jsme situace, kdy v restauracích měli stejné jídelní lístky se stejnými cenami. Jídlo nebylo drahé. Levná rýže se zeleninou stávala kolem 5.000 kipů, s masem kolem 10.000 kipů. Laoská polévka fue stávala od 1.000 kipů (spíše více, za tuto cenu se dala sehnat jen v zapadlých lokálních restauracích). Ovoce závisí na sezóně. Často se dal koupit ananas za 1.000 až 2.000 kipů. Banány se kupují na kusy, ne na váhu. Kus stával 100 až 150 kipů. Občas se dal koupit rambutan či jiné exotické, u nás neznámé, ovoce. Všude se dala koupit pitná voda. Prodávala se v litrových lahvích za 1.000 kipů (občas i 1.500 kipů). V Laosu mají i výbornou kávu. V restauracích nebyla drahá, kolem 2.000 kipů. Oblíbeným nápojem je pivo "Beer Lao", které je celkem dobré. Láhev stávala kolem 7.000 kipů. Z tvrdého alkoholu je oblíbená rýžová kořalka lao-lao. Panák stával kolem 2.000 kipů. V turistických restauracích dělali i "banana pancake" v průměru kolem 3.000 kipů.

Laos se mění. Když jsme tam byli poprvé v roce 1999, velice často se nám stávalo, že jsem na trhu při nakupování dostávali lokální ceny. Nechápali, že s nimi chceme smlouvat a chceme ještě ceny nižší. Když jsme to zjistili, tak už jsme na tržištích při nakupování ovoce či jiného jídla nesmlouvali, protože místní opravdu byli v tomto ohledu úžasní. Ale toto se asi bude měnit a je dobré se pokusit zjistit, jaké jsou aktuální lokální ceny. Smlouvat se naopak vyplatilo při nakupování suvenýrů a občas i v hotelech. Dobré je naučit se laosky počítat. Zjednoduší se tím vaše nakupování, protože vesničané na trzích anglicky neumějí.

V severním Laosu v Muang Sing a Luang Nam Tha běžel projekt podporovaný Unescem na podporu rozvoje ekoturistiky. Konkrétně se jednalo o organizování treků po vesnicích horských kmenů. Povinností byl lokální průvodce. Ceny za jeho služby byly počítány v USD. Za jednodenní trek se počítalo 5USD/osoba, za vícedenní trek 10USD/osoba/den při více lidech. Jestliže lidí bylo méně, cena rostla. Ceny byly za průvodce včetně jídla a případné lokální dopravy či noclehu. Na laoské poměry ceny dost vysoké.

Ubytování

V každé větší vesnici se dal sehnat nějaký hotel nebo místní noclehárna. Těžko doporučit nějaký hotel. Hotely jsou jednoduché, většinou jakžtakž čisté, občas trochu vlhké a zatuchlé. Cenový rozptyl byl relativně velký. Vyplatí se zkusit smlouvat. Občas jsme slavili slušné úspěchy (např. v Phonsavanu jsme usmlouvali luxusní hotel na neuvěřitelných 10.000 kipů za pokoj). Nejlevněji jsme dva bydleli v zapadlé vesnici v noclehárně za 4.000 kipů. Na ostrovech Si Phan Don jsme bydleli v příjemných a vzdušných bungalovech za méně než 1USD (v roce 1999). Nejdráž ve Vientianu v rodinném hotelu za 40.000 kipů/pokoj/noc. Jestliže v roce 1999 jsme bydleli v průměru za dolar/dvoulůžák, tak v roce 2002 musel být průměr vyšší. V Huay Xai, u thajských hranic, chtěli platit v thajských bahtech a pokoj byl nejméně za 150 bahtů. V Luang Prabang jsme platili cca 30.000 kipů za pokoj a to jsme se snažili sehnat levnější, ale neúspěšně.

Nejdražší na bydlení je Vientiane. Sehnat pokoj do 5USD/pokoj je docela umění. Následuje pak asi Luang Prabang. Překvapivě levné bydlení bylo ve Vang Vieng, kde bylo i dost možností. Dost možností na bydlení bylo i v Luang Nam Tha a Muang Sing. Malý výběr v Udomxai, Pakse (nelze doporučit předražený hotel Pakse v centru i když se jedná o pěkný příklad socialistické architektury), Phonsavanu a ještě menší v Phongsali (jediný hotel ve městě).

Doprava

Pro vnitrostátní dopravu je možné použít leteckou společnost Lao Aviation. Její renomé není zrovna vysoké. Letenky se platí v USD.

Po Mekongu byla celkem rozšířená lodní doprava, ale její význam a četnost se postupně zmenšuje, tak jak se zvětšuje a zlepšuje síť silnic. Oblíbená lodní trasa je Huay Xai do Luang Prabang, která se jede dva dny (přes noc se většinou stojí ve vesnici Pakbeng). Tato trasa je dost turistická. V roce 2002, když jsme ji absolovovali, tak z 30 pasažérů jich bylo jen 5 místních, zbytek byli turisti. Cena je fixní a lístek se kupuje v kanceláři lodní navigace. Další možnost lodní dopravy byla na jihu. Z Pakse se dalo jet do Champasaku a dále na ostrovy v provincii Si Phan Don. Zde cena za dopravu fixní nebyla, je dobré si ji dohodnout před nástupem na loď - lodníci po turistech chtěli podstatně více než po místních. V roce 1999 trasa z Champasaku na ostrovy v Provincii Si Phan Don stála pro místní 10.000 kipů a po nás chtěli 20.000 kipů - nakonec jsme platili 15.000 kipů. Většinou jede jedna loď denně.

Nejrozšířenější doprava je silniční. Můžete jet jak autobusy, mikrobusy, tak i čínskými náklaďáky či pickupy, které jsou všechny přestavěny na autobusy. Většinou jede jen jeden autobus denně (samozřejmě v závislosti na trase) a vyjíždí brzo ráno, většinou kolem 7 hodiny. Vždy je dobré být na autobusáku brzo. Ceny jsou dané státem a fixní. Na autobusáku je většinou kancelář, kde se prodávají lístky. Tam se dá popřípadě zjistit i cena. Jsou trasy, kde se platí přímo řidiči. V tom případě je dobré si dopředu zjistit, kolik se má platit. Stalo se nám, že po nás řidič chtěl více, než kolik byla oficielní cena. Jestliže si chcete informativně udělat představu o ceně, tak cena jízdenky se určuje z doby, jak dlouho autobus pojede (ne ze vzdálenosti). V roce 2002 vycházelo cca 6.000 kipů na 1 hodinu jízdy. Rychlost autobusů není vyoká. V průměru se ujede tak 30-40 km za hodinu. V zapadlých oblastech, když nejde autobus, je dobré zkusit stopovat vše co na silnici potkáte. Řidiči kamiónů často berou stopaře. Předpokládají, že jim zaplatíte.

Jazyk

V Laosu se mluví laosky, což je jazyk velice příbuzný thajštině. Thajci laosanům většinou rozumí, ale naopak to v dost případech neplatí. Písmo je z našeho pohledu atypické, latinku nepoužívají. Laosané anglicky moc nemluví. Tedy nemluvili. Začínali se snažit naučit se, ale přesto bylo dobré umět pár základních frází. Jazyk není složitý. I když pro nás je atypické použití melodie v řeči. Pár základních frází (fonetický přepis, jak jsme je používali).

sabadídobrý den
kopťajděkuji
kopťaj la laděkuji mnohokrát
huealoď
song thaewautobus
thao dajkolik to stojí
dajprodej mi to (používané při smlouvání)
phaeng phótpříliš drahé

Číslovky

1neung
2song
3sám
4
5
6hók
7džet
8paet
9kao
10síp
11síp ét
12síp song
20sao
30sám síp
40sí síp
1000phán
10.000síp phán

A co dál

Můžete si přečíst cestopisy z Laosu .

Také se můžete podívat na fotogalerii z Laosu.

Diskuze

Celkový počet příspěvků k tomuto článku: . Přidejte i Vy svůj komentář.

Doplňující fakta

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2012, design by KamData [Privacy]