Asmat.cz » Cestopisy » Laos » Zapomenutý Laos, aneb krátké představení země

Zapomenutý Laos, aneb krátké představení země

Chrám Wat Phu u Champasaku. Laos. Laos, jedna z nejzapomenutějších zemí jihovýchodní Asie. Před deseti lety místo, kam se bylo skoro nemožné dostat. Laos se izoloval od ostatních zemí a turistický ruch zde neexistoval. Včetně možnosti získat vízum k individuální návštěvě země. Politická situace se nakonec trochu uvolnila a vláda s vidinou získání deviz začala turistický ruch podporovat včetně kampaně zvoucí k návštěvě Laosu. Laos se tak stal v oblasti silným turistickým magnetem a dnes málokdo nevyužije možnost zemi navštívit. Důvod je jednoduchý. Díky dlouhé izolaci zůstala země velmi tradiční.

Práce v rýžovém poli. Laos. Laos se řadí k nejchudším zemím v oblasti. Ale to se nikterak nepodepisuje na náladě lidí. Potkáváte stále veselé a usměvavé Laosany, kteří jsou velmi milí a přátelští. Na první pohled nejsou tak energičtí jako okolní národy, ale když je příležitost, tak se dokáží pěkně odvázat. Většina se věnuje zemědělství, průmysl v zemi de facto neexistuje. Pěstují rýži na svých políčkách. Jsou pracovití, ale na druhou stranu se nikterak nepředřou. Vypěstují potřebné množství, s kterým si vystačí či prodají na trhu, ale o moc víc ne. Budoucnost moc neplánují. Tradiční domy stavějí na kůlech, jak je v této oblasti na venkově typické, kde pod domem žije dobytek. Chovají hlavně slepice a vepře. Život stejný jak po tisíce let. To je největší kouzlo Laosu. Jsou chvíle, kdy si návštěvník myslí, že se zde na století zastavil čas.

Laos ale nabízí i historické památky. Známé jsou buddhistické chrámy v Luang Prabang, které zde vznikaly od 14. století našeho letopočtu. Ve středním Laosu se nachází místo s tajemnými kamennými džbány, o jejichž původu se dodnes mnoho neví. Hlavní město Vientiane se také může pochlubit několika zajímavými buddhistickými chrámy. Navíc má neopakovatelnou atmosféru. Hlavní město klidem v ulicích připomíná spíše větší vesnici.

Většina obyvatel se hlásí k buddhismu. Jiná situace je v horách, kde žijí tzv. horské kmeny, kteří jsou animisté. Etnický mix je v Laosu velký, ale nezpůsobuje žádné větší problémy. Všichni zde žijí harmonicky pospolu bez ohledu na víru či národnost.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]