Asmat.cz » Cestopisy » Spojené státy americké » Halloween – starý svátek s moderní tradicí

Halloween – starý svátek s moderní tradicí

Halloween dekorace, Minnesota. Spojené státy americké. Halloween je jeden z nejoblíbenějších amerických svátků. Slaví se v předvečer svátku všech zesnulých, poslední říjnový den. Děti chodí v maskách dům od domu a koledují sladkosti. Dospělí nezůstávají za dětmi pozadu, oblečeni do různých masek vyrážejí za zábavou a vždy navštíví alespoň jednu party, která se ten den v každém americkém městě koná. Masky jsou různé, kopiemi filmových postav počínaje až po velmi originální kusy. Různou výzdobu je možné vidět na zahradách domků či v kancelářích již týden dopředu. Obzvláště oblíbené jsou obrovské oranžové dýně. Američané s nimi zdobí vchody svých domů. Ne všechny dýně jsou ovšem v dnešní době pravé. Plastové jsou zářivější a navíc s již vydlabaným obličejem. Pravé dýně dnes již moc lidí nedlabe. Ve stylu halloween musí být v těchto dnech všechno, včetně ohromných plastových pytlů se spadaným listím, čekající na odvoz. Z mnohých zahrádek se stanou hřbytovy s řadou hrobů, pobíhajícími duchy a strašáky. Američané opravdu tento svátek milují. Někteří chodí v maskách celý den, v kancelářích i obchodech. Diskuze se točí jen kolem masek a halloween party, a samozřejmě nezbytných dětí chodících koledovat sladkosti.

Masky na Halloween párty, Minnesota. Spojené státy americké. Zeptáte-li se Američanů, jaká tradice se skrývá za tímto svátkem, většina z nich překvapeně připustí, že neví. Svátek duchů, svatých,… někteří žertují, že svátek vznikl z impulsu čokoládových koncernů. Hledáte-li pozorněji, zjistíte, že Halloween je původně Keltský svátek. Byla to jedna ze čtyř „ohňových“ oslav - Samhain – oslava Nového Roku. Kořeny těchto oslav sahají až do 5. století před naším letopočtem. Jedna z pověstí říká, že jednoho dne všechny duše zemřelých v posledním roce přijdou na svět převlečené za živé a ovládnou svět. Keltové věřili, že během Halloweenské noci se zastaví čas, aby umožnil setkání živých s mrtvými. Proto, aby zabránili mrtvým ovládnout vše živé, zhasili ohně ve svých domovech, převlékli se za mrtvé duchy a veselím a křikem duchy odháněli. Zlé duchy maskami zastrašovaly a dobrým duchům nabízeli jídlo na zápražích svých domů. Vlna irských emigrantů přinesla tento svátek do USA, kde se stal velmi populární. Zajímavá je i tradice dýní, které jsou nyní tak populární. Původně se v Irsku po mnoho let jako dekorace používali duté tuříny vyzdobené žhavými uhlíky či svíčkami, které symbolizovaly duše zemřelých. V Americe byly nahrazeny dýněmi, které byly v „novém světě“ hojně rozšířené.

Ať je historie tohoto svátku jakákoli, dnes se jedná převážně o novodobý karneval, kde si všichni, ať dospělí či děti, chtějí užít co nejvíce zábavy a legrace.

Halloween dekorace, Minnesota. Spojené státy americké. Halloween dekorace, Minnesota. Spojené státy americké. Masky na Halloween párty, Minnesota. Spojené státy americké. Masky na Halloween párty, Minnesota. Spojené státy americké. Masky na Halloween párty, Minnesota. Spojené státy americké. Masky na Halloween párty, Minnesota. Spojené státy americké.


Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]