Asmat.cz » Cestopisy » Benin » Hliněné hrady etnika Somba

Hliněné hrady etnika Somba

Tradiční několikapatrový hliněný dům etnika Somba nazývaný tata somba. Domy vypadají jak malé opevněné hrady. Oblast Boukoumbé. Benin. Pohoří v severozápadním Beninu u hranic s Togem skrývají samá překvapení. Pomineme-li známý národní park De La Pendjari, za zmínku rozhodně stojí hliněné hrady etnika Somba.

Muž z etnika Somba (někdy též nazývaní lidé Betamaribé). Oblast Boukoumbé. Benin. Lidé Betamaribé, všeobecně nazývané jako etnikum Somba, žijí jihozápadně od města Natitingou na pláních Boukoumbé těsně u hranic Togem a jihovýchodně okolo města Perama. Příslušníci tohoto etnika jsou převážně zemědělci a tak žijí uprostřed svých obdělaných polí. Domy jsou spíše roztroušeny samotářsky, než že by byli soustředěné do vesnic. Zvykem je zde vzájemný respekt mezi jednotlivými rodinami, který také napomáhá izolované výstavbě domů. Jejich stavitelé navíc umějí využít terénní výhody pro své stavby a není tak vyjímkou je spatřit na vrcholcích kopců.

Animistické fetiše chrání obyvatele domu proti zlým duchům, etnikum Somba. Oblast Boukoumbé. Benin. Lidé Betamaribé, jako jejich příbuzní v Togu, lidé Tamberma, unikli vlivu jak křesťanství, tak i islámu a zůstali původními animisty. Při návštěvě jejich obydlí jsou vidět symboly, které jejich animismus dokládají. Obětovaná vejce, kosti či zbytky zvířecích obětin jsou snad v každém domě. Kromě farmaření se muži věnují i lovu za použití tradiční zbraně, kterým je luk a šípy.

Tradiční několikapatrový hliněný dům etnika Somba nazývaný tata somba. Domy vypadají jak malé opevněné hrady. Oblast Boukoumbé. Benin. Co je ale na tomto etniku nejzajímavější, jsou jejich domy. Jak již bylo zmíněno, staví je Sombové většinou individuálně mimo vesnice. Možná proto vypadají jako malé pevnosti. Hliněné několikapatrové chýše, nazývané tata somba, opravdu připomínají malá hliněná opevnění. Přízemí domu je vyhrazeno primárně domácím zvířatům a funguje také jako skladiště. Kozy, slepice, to vše můžete v přízemí domu potkat. V prostředním patře se nachází kuchyně. Vaří se zásadně na ohni, takže tato část domu je pěkně očouzená. V některých domech toto patro chybí a kuchyň je také v přízemí. Následuje výstup na terasu, odkud je nádherný výhled po okolních políčkách. Tato část evokuje naše evropská opevnění. Představa, že stojíte na hradbách je dokonalá. Zde se většinou nachází několik místností na spaní a velmi důležité sýpky, kam se ukládá obilí a další potraviny. Přístup do sýpek je střechou po odklopení její špičky. Terasa funguje jako místo pro denní život, i když Sombové často posedávají venku okolo domu.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]