Asmat.cz » Cestopisy » Benin » Vesnice na vodě Ganvié, Benin

Vesnice na vodě Ganvié, Benin

Ranní plovoucí trh ve městě Ganvié. Benin. Ganvié je vesnice v Beninu (Západní Afrika), která leží na jezeře Nokoué blízko největšího beninského města Cotonou. Ganvié je postavena zcela na jezeře, jediný přístup je lodí po vodě. To dělá vesnici unikátní, je zde naprosto jiný životní rytmus než ve zbytku země. Populace je přibližně 20 000 lidí a je to pravděpodobně největší vesnice na vodě v Africe.

Ganvié byla založena v šestnáctém či sedmnáctém století lidmi z etnika Tofinu. Místo na jezeře bylo zvolené záměrně jako ochrana před vládci Dahomeyského království. Ti byli docela krutí a ve velkém provozovali prodej otroků. Jako otroky prodávali své poddané či okolní etnika, která si podrobili při bojovných výpravách. Je zajímavé, že náboženství či tradice zakazovali Dahomeyským vojákům vstoupit do vody a tak se jezero bylo bezpečným útočištěm před jejich nájezdy.

Ceká vesnice je postavena na kůlech a nejsou zde skoro žádné chodníky ani lávky. Většina pohybu se odehrává pomocí lodí. Je příjemné si pronajmout loď a nechat se vozit mezi domy a sledovat život místních. Za zmínku stojí také voodoo chrámky, kterých je zde k vidění několik. Není se co divit, vždyť Benin je původem tohoto náboženství. Na některých domech jsou k vidění různé fetiše, které mají chránit obyvatele před zlými duchy. Tradice se zde stále dodržují. Již před svítáním zažíná ranní trh, kdy místní ženy za svitu svíček posedávají v lodích a nabízení své zboží. Většinou se jedná o potraviny a trh je docela čilý. Ve vesnici je minimálně jeden hotýlek, kde je možné přespat a strávit tak zde více času. Rozhodně to stojí za to, Ganvié je opravdu příjemné a zajímavé místo.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]