Asmat.cz » Cestopisy » Etiopie » Lidé z povodí řeky Omo - kmen Mursi

Lidé z povodí řeky Omo - kmen Mursi

Žena z kmene Mursi. Jih,  Etiopie. Kmen Mursi je jeden z nejznámějších kmenů žijících v povodí řeky Omo. To hned z několika důvodů. Muži jsou jedni z nejobávanějších válečníků a ženy se zdobí mohutnými talířky, které si vkládají do spodního rtu.

Muži z kmene Mursi. Jih,  Etiopie. Kmen Mursi žije na planinách národního parku Mago, kde se snaží ve vyšších místech ukrýt před všudy přítomnou mouchou tse-tse. I tak je jí zde více než dost. Planina je zde nehostinná a tak se Mursiové věnují převážně pastevectví, poněvadž trávy na pastvu dobytka je tu celkem dost. Počet příslušníku kmene Mursi se odhaduje na 3000 lidí. Se svými sousedy jsou v neustálém válečném stavu a tak není žádným překvapením, že každý muž vlastní samopal kalašnikov. Ten zde opravdu není na ozdobu a během kmenových konfliktů je prý hojně používán. Podle počtu zabitých nepřátel se muži různě zdobí, vyrývají si do kůže různé ornamenty či nosí na rukou kovové náramky - co náramek to jeden mrtvý. Mursiové chodí většinou úplně nazí. Jediná dekorace jejich kůže je oblíbené malování bílou hlinkou. Takto vyzdobení válečníci vypadají opravdu zlověstně.

Muž z kmene Mursi. Jih,  Etiopie. Turisté jsou zde tolerování jako snadný přísun peněz, za které se nakupují další zbraně, náboje či v poslední době i alkohol. Po příjezdu do vesnice se zde všichni srotí a turisty doslova atakují. Každý chce peníze, každý chce vyfotit, každý prostě něco nabízí a něco chce. Když turista nechce něco dát, tak si to Mursiové prostě vezmou - není nic překvapivého, když vám prohledají kapsy a vše co najdou si nechají. Mursiové jsou už obchodu znalí a tak se zde za vše platí. Od vstupu do vesnice až po libovolnou fotografii. Nic není ponecháno náhodě.

Žena z kmene Mursi. Jih,  Etiopie. Co ale u Mursiů na první pohled zaujme, tak to jsou ženy a jejich dekorace. Do spodního rtu si vkládají ohromné hliněné talířky (přesně řečeno z terakotové hlíny). Aby to bylo možné, musí si nechat proříznout spodní ret a vyrazit dolní 2 až 3 přední zuby. Tuto operaci dívky podstupují kolem 15 roku a ze začátku si ret vytahují pouze malým talířkem, který postupně zvětšují. V dospělosti, kdy už mají ret delší, jsou schopny si do něj zasadit až 12 centimetrové talířky. Talířky jsou hladké nebo s jednoduchým dekorem. Talířek nemají ve rtu "napevno", ženy ho umějí podle potřeby vyndat a zase nandat. Kromě talířků ve rtech mají některé ženy i plné kruhy v ušních boltcích - samozřejmě ne takové velikosti, ale jejich náušnice mohou mít klidně okolo 5 centimetrů. Důvod proč ženy tyto talířky nosí, není znám. Předpokládá se, že se jedná o dekoraci.

Kmen Mursi žije v oblastí národního parku Mago cca 400 jižně od hlavního města Addis Abeba.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]