Asmat.cz » Cestopisy » Indonésie » Komodský varan - Indonésie

Komodský varan - Indonésie

Komodský varan na ostrově Rinca. Nusa Tenggara,  Indonésie. Komodský varan (Varanus komodoensis) bude zřejmě největší žijící ještěr na světě. Není to žádný drobeček - dorůstá až tří metrů a vážit může až sto kilogramů. Rozhodně to také není žádna neškodná ještěrka. Komodský varan (místními nazýván ora) je masožravý a je schopen napadnout a zabít i člověka. Ale to není častý případ. Malí varani se živí malým hmyzem, střední varani se živí žábami a ptáky a dospělí jedinci loví divoká prasata, jeleny a dokonce i vodní buvoly. Většinou loví samostatně, ale v případě hladu dokáží lovit i ve smečce a pomáhat si. Mláďata se musí mít na pozoru před dospělými jedinci, kteří svá mláďata napadají a požírají. Proto mláďata několik prvních let žijí většinou na stromě, kde jsou před dospělými jedinci chráněni. Varani se neštítí ani mršin.

Komodský varan na ostrově Rinca. Nusa Tenggara,  Indonésie. Varani jsou vybaveni ostrými zuby, rozeklaným jazykem, který stále vystrkují, vynikajícím čichem. Protože mají statné tělo, jsou vybaveny silnými nohami, které jsou zakončeny ohromnými drápy. Třebaže to tak nevypadá, dokáží na krátkou vzdálenost velice rychle běžet. Tělo mají zakončené silným ocasem, který dokáží použít i jako zbraň. Povrch kůže mají pěkně šupinkovinatý. Překvapivě dokáží výborně plavat (i v moři) a rádi se zdržují kolem vodních zdrojů. Po ránu se nahřívají na slunci a nejsou schopni rychlého pohybu dokud se jejich tělo a krevní oběh dostatečně nezahřeje.

Komodský varan na ostrově Komodo. Nusa Tenggara,  Indonésie. Rozmnožují se kladením vajec. Samice většinou naklade kolem 20 až 30 vajec - dosahují velikosti až 12 cm a váhy 200 g. Poté trvá devět měsíců než se z nich vylíhnou mláďata.

Komodský varan na ostrově Komodo. Nusa Tenggara,  Indonésie. Komodské varany je možné spatřit pouze v Indonésii (jinde na světě nežijí) a to na ostrovech Komodo a Rinca, které jsou vyhlášeny národním parkem. Varani se v omezené míře ještě vyskytují na ostrově Padar a na západním pobřeží ostrova Flores. Na ostrovech Komodo a Rinca žije kolem 2000 Komodských varanů. Proč žijí jenom zde, je záhada a zatím se nezná vysvětlení. Také je záhadou, proč počet samců výrazně převyšuje počet samic - na jednu samici totiž připadají tři samci.

Ostrovy Komodo a Rinca se nacházejí v provincii Nusa Tenggara mezi ostrovy Sumbava a Folers, cca 1500 km východně od hlavního města Jakarta.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]