Asmat.cz » Cestopisy » Indonésie » Baliem Valley, Papua, Indonésie

Baliem Valley, Papua, Indonésie

Domorodec z kmene Dani. Papua,  Indonésie. Ostrov Nová Guinea je úžasné místo. V dnešní době je rozdělen na dvě části – západní část, nazývaná Papua (dříve Irian Jaya) patří Indonésii a východní je samostatný stát Papua Nová Guinea. Ostrov má nádhernou krajina, džungli, tropický prales, hory, nížiny, domorodé kmeny. Pokud se zaměříme na západní Indonéskou část, z vnitrozemí je nejdostupnější je Baliemské údolí (Baliem Valley). To je obývané kmenem Dani.

Jestliže se chystáte navštívit tuto oblast, tak vstupní branou je vesnice Wamena, kde je letiště. Tedy vesnice, říkejme malé městečko, ať někoho neurazíme. Přeci jenom je Wamena trochu větší než okolní vesnice. Možná vás překvapí, že nejvíce viditelné budovy ve Wameně jsou kostely (je jich zde prý několik desítek), ale tak to prostě je. Misionáři jsou zde velmi aktivní a na správnou (tedy svou) víru se snaží převést co nejvíce vesničanů, kteří jsou tradičně animisti. V dnešní době je již trochu složitější potkat lidé z etnika Dani přímo ve Wameně, ve městě žije hodně Indonésanů, kteří sem přišli za prací. Dani chodí na trhy, kterých je v okolí města několik a nebo musíte vyrazit na trek po okolních vesnicích, kde se s místními setkáte. Možností je mnoho. Buď na sever údolí, kde nejsou kopce tak strmé a je zde mnoho relativně lehkých treků, ale také větší přítomnost misionářů a nebo na jih, který je náročnější a krásnější. Za vesnicí Kurima se údolí začíná zužovat, kopce jsou strmější, krajina dramatičtější a hezčí. Treky jsou ale náročnější. Pokud by vám i toto bylo málo, můžete vyrazit přes kopce buď k horskému etniku Yali a nebo dolů do nížin, kde žijí vyhlášení stromoví lidé – Korowai a Kombai.

Domorodci z vesnice Wamerek. Baliemské údolí. Papua,  Indonésie. Mnoho lidí Dani jsou v dnešní době bigotní Křesťani. Vliv a úsilí misionářů slaví své úspěchy. I z tohoto důvodu je již relativně těžké vidět tradiční slavnosti v přirozeném prostředí. Nejednoduší způsob je navštívit Baliem Valley Culture Festival, který je pořádán pravidelně každý rok začátkem srpna. Místo je proměnné, je třeba se pozeptat, která vesnice v údolí festival daný rok hostí. Je to příjemná slavnost, kam se sjíždí Dani z mnoha vesnic. Při troše štěstí jsou k vidění i Lani (poznají se podle velkých a tlustých kotek) a Yali (ty zase mají kolem pasu ratanové obruče). Uvidíte mnoho tanců, tradiční pečení prasat a mnoho nazdobených Dani válečníků. Ti buď odpočívají a nebo předvádějí své bojové umění. Je třeba říct, že se postupně během dne dostávají do varu a podvečerní bojové ukázky byly docela realistické. Je vidět, že v sobě mají válčení opravdu zakořeněné. Vždyť i dnes kolují zvěsti, že se vesnice občas přepadnou a vypukne boj – bojuje se o prasata, ženy. Stále stejné jako v minulosti. Festival je rozhodně příjemná událost a stojí za návštěvu.

Když už v údolí jste, tak nesmíte odjet alespoň bez malého treku, kdy si zkusíte chození po místních prudkých kopcích a budete se moct alespoň na chvíli pokochat úžasnými pohledy do krajiny a zajímavou flórou. Snad každý návštěvník navštíví vesnice Akima a Jiwika, aby si prohlédl staré mumie. Jedná se o mumie starých náčelníků. Těchto mumií bylo v údolí hodně, ovšem misionáři je vykupovali a pálili jako pohanský zvyk. Takže jedny z mála míst, kde jsou ještě k vidění, jsou právě zmiňované vesnice Akima a Jiwika. Mumie jsou uloženy ve speciálních chýších nad ohništěm, kde kouř působí jako konzervant mumie. Nad vesnicí Jiwika je i zajímavé slané jezírko, které bylo tradičním zdrojem soli. Jezero patří vesničanům a získanou sůl mění za jiné zboží s okolními vesnicemi. Nevím, jestli tato tradice ještě dnes žije, při první návštěvě v roce 2001 zde vesničani ještě sůl získávali, o pár let později, když jsem se sem vrátil, bylo jezero opuštěné. Ale to nemusí nic znamenat.

Baliemské údolí (Baliem Valley) je opravdu zajímavé místo, které stojí za návštěvu a poznání tradic domorodého etnika Dani.



Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]