Asmat.cz » Cestopisy » Mexiko » Campeche, město ze seznamu Unesco - Mexiko

Campeche, město ze seznamu Unesco - Mexiko

Ulice v historickém středu města Campeche.  Mexiko. Historie Campeche je velice bohatá. Původní zde byla Mayská osada, která byla založena ve 3 století našeho letopočtu a byla centrem provincie Ah Kim Pech. První kontakt se Španěly proběhl 22 března 1517, kdy si zde vojáci pod vedením Francisca Hernándeze de Cordoba doplňovali zásoby vody. V tuto chvíli se ještě původní obyvatelé dokázali Španělům ubránit a přibližně následující čtvrtstoletí Španělé tento region stále neměli pod kontrolou. V roce 1531 se zde pokusil vojevůdce Fransisco de Montejo založit město, ale díky nepřátelství okolních Mayů byl neúspěšný. Úspěch slavil až jeho syn, Fransisco de Montejo mladší, který v roce 1540 získal kontrolu nad územím a v následujícím roce založil město které nazval Villa de San Francisco de Campeche. Díky své poloze na břehu moře se město stalo jedním z nejdůležitějších přístavů. Zlato a všechny ostatní suroviny putující z vnitrozemí do Španělska jím museli projít. To neuniklo pozornosti pirátů, kteří zde byli velmi aktivní. Nejenom lodě, ale i město bylo jejich nájezdy plundrováno. Nájezd v roce 1663 byl tak ničivý, že se španělský král rozhodl situaci řešit. Pomoci měla výstavba mohutného opevnění, která začala o pět let později a trvala 18 let.

Brána v opevnění Puerta de Tierra. Město Campeche. Mexiko. Zbytky opevnění jsou ve městě k vidění dodnes. Není překvapivé, že vydrželo tak dlouho. Stavba je opravdu mohutná. Tloušťka hradeb je úctyhodných 3,5 metru. Původně jejich délka byla 2,5 kilometrů a měla tvar šestiúhelníku, dnes už je bohužel menší. Součástí opevnění bylo také osm věží, které ještě zvyšovali obranyschopnost. Hradby neobklopovaly jen obytnou část města, ale zasahovaly až do moře, takže přijíždějící lodě kotvily uvnitř pevnosti. Dnes se můžeme po opevnění projít. Člověk si tak udělá dobrou představu nejen o této stavbě, ale má z nadhledu pohled na celý historický střed města, který stojí také za návštěvu. Ten tvoří původní malé jednopatrové domy. Jejich fasády hýří všemi barvami a tvoří pestrobarevné ulice. V ostrém mexickém slunci jejich barevnost ještě více vynikne. Centrem staré čtvrti je náměstí Nezávislosti s parkem nazývaným Parque Principal. Pro místní nejoblíbenější park, kde ve stínech stromů posedávají a klábosí či krmí racky a holubi. Okraj náměstí zdobí katedrála Catedral de la Concepción. Stavba stará jako město. Její výstavba začala těsně po založení města v 16 století, ale na dokončení musela čekat až do roku 1705.

Město Campeche leží na poloostrově Yucatán ve státě Campeche, cca 800 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Mexika.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]