Asmat.cz » Potápění » Indonésie » Potápíme se – Pulau Bunaken, Indonésie

Potápíme se – Pulau Bunaken, Indonésie

Korálové útesy v okolí ostrova Bunaken jsou vyhlášenou potápěčskou destinací. Z mého pohledu Bunaken patří mezi jedno z nejlepších míst na potápění v Indonésii.

Clown Anenomefish. Potápění u ostrova Bunaken, lokalita Siladan I. Sulawesi,  Indonésie. Není to jen díky korálovým zdem (walls), ale i díky poloze ostrova Bunaken. Blízkost města Manado, největšího města a komerčního centra severního Sulawesi, velmi zjednodušuje dostupnost ostrova. Manado je dobře letecky spojeno se zbytkem Indonésie (nejvíc letů směřuje do Jakarty), v blízkosti Manada je hlubinný přístav Bitung, který je pravidelně obsluhován Pelni loděmi. Z Manada je to na ostrov již co by kamenem dohodil. Přibližně hodina lokální lodí, která jezdí z malého přístavu v centru města.

Mandarinfish (Synchiropus splendidus).Potápění u ostrova Bunaken, lokalita Muka Kampung. Sulawesi,  Indonésie. Město Manado se hodně změnilo. Poprvé jsem ho navštívil v roce 2001 a od té doby ještě mnohokrát. Je vidět, jak se Indonésie po krizi a propadu Asijských trhů vzmáhá a s ní i celé Manado. Nová silnice na letiště, zrušení tržiště v centru města, nová výstavba na pobřeží a v centru města. Změny zasáhly i malé přístaviště v okolí tržiště malých lodí, odkud jezdila každý den (kromě neděle) kolem poledne veřejná loď na ostrov Bunaken. Přístaviště je předělané a vévodí mu kancelář, kde se nabízí pronájem lodí pro odvoz na Bunaken.

Potápění u ostrova Bunaken, lokalita Timur. Sulawesi,  Indonésie. Bunaken je zajímavý svým drop-offem, který padá blízko od pobřeží hluboko do hloubky. Vytváří korálovou stěnu jako stvořenou pro potápění. A proto sem také potápěči s oblibou jezdí. Není vhodné jen pro potápění, ale dá se zde i dobře šnorchlovat. Mé oblíbené místo na šnorchlování je nad stěnou na východní straně ostrova podél Pantai Pangalisang. Stěna je blízko u pobřeží, jde k ní v pohodě dojít/doplavat (je dobré mít neoprénové boty) a nabízí neuvěřitelný pohled na korály a korálové ryby. Při šnorchlování jsem zde zahlédl i útesového žraloka, což je zde docela vzácnost, při potápění jsem takové štěstí neměl.

Pokud se na Bunaken vypravíte, je zde dostatečný výběr různých hotýlků či dive center. Jsou soustředěna na 2 místa – východ ostrova podél pláže Pantai Pangalisang a nebo na jihu ostrova podél pláže Pantai Liang. Mezi oběma plážemi na výběžku ostrova leží vesnice Bunaken, kde je pár malých obchůdků a kam jezdí i veřejná loď.

Kreveta (Shrimp). Potápění u ostrova Bunaken, lokalita Mandolin. Sulawesi,  Indonésie. Jak už jsem zmínil, korálová stěna podél ostrova je opravdu bohatá a stále živá. Přítomnost velkého města v blízkosti je občas znát, když v moři potkáte igeliťák. Naštěstí tato situace není častá. Okolo ostrova jsou docela proudy, které zřejmě pomáhají udržovat vodu čistou. A tím udržují i život. Pestrost korálů je fakt parádní, přijde mi stejná na úrovni Velké útesové bariéry v Austrálii. Je zde k vidění mnoho druhů korálových ryb. Neočekávejte zde žádný big stuff, Bunaken není destinace na velké ryby. K vidění jsou želvy, perutýni, scorpionfishes, stonefishes, různé sazanky, ale i mnoho různých krevet a nahožábrých plžů (nudibranches). Když je štěstí, lze zde spatřit i pygmy seahorse jak sedí na gorgonii. Při nočních ponorech je možné vidět i spoustu krabů a soft corals. Oblíbený je také podvečerní ponor na pozorování mandarin fish. Kde všude se potápí? Nejen po okolí Bunakenu, ale i u okolních ostrovů jako Pulau Siladen či Manado Tua.

Potápěčské lokality:

Lekuan I, Lekuan II a Lekuan III – stěna na jihu ostrova, kde v části Lekuan I lze vidět želvy – mají zde ve stěně jeskyně, kde přespávají.

Fukui – zdánlivě nezajímavá lokalita, pokud ve 20 metrech nenajdete velké živé škeble, které se umějí krásně zavřít.

Muka Kampung je místo, kam se chodí potápět při hledání mandarin fishe. Ideální čas je při soumraku.

Timur je stěna na východě ostrova.

Další lokality jsou Mandolin, Cela Cela, Alban, Mike’s point, Raymon, Sachiko’s. Jsou podobné a vždy jiné. Někde je opravdu kolmá stěna, někdy nepadá kolmo, občas z ní rostou korály.

Na ostrově Saliden jsou lokality Siladen I a Siladen II, bylo to oblíbené místo na pozorování pygmy seahorse.

Přimo naproti ostrovu u u pevniny jsou 2 lokality, Tiwoho a Worry, kde se potápí na písku a je to obdoba muck divingu, tak jak se potápí na blízkém Lembehu. Pestrost zde není tak velká jako v Lembehu, ale dají se zde najít zajímaví plži a sépie.

Směrem k Manadu jsou další 2 lokality – Shipwreck (Molas Wreck) což je vrak malé nákladní lodě a vedlejší Tanjung Pisok (Tg. Pisok) – opětně potápění na písku, k vidění rejnoci, chobotnice, murény a při štěstí i crocodile fish.

U ostrova Manado Tua jsou lokality Negeri a Pangalingan.

Když už se člověk na Bunakenu na zdech trochu nudí a chce zkusit něco jiného, může se zkusit potopit u vzdálenějšího ostrova Nain. Je to oblíbená lokalita na ranní ponor, kde když budete mít hodně, ale opravdu hodně velké štěstí, můžete vidět žraloky kladivouny (hammerhead sharks). Přibližně v 38 metrech je malý útes oddělený od ostrova malým průlivem, kde je docela proud, trochu chladnější voda a po ránu se sem stahuje větší ryby. Ale opravdu je to hodně o štěstí, může se stát, že zde nebude k vidění vůbec nic.

Poslední lokalita, kterou chci zmínit, je Baracuda Point u ostrova Montehage. Občas proud, ale díky němu zde bývají hejna barakud. Opětně, vše záleží na štěstí a na dobře naplánovaném ponoru. Ideální je zde drift dive, kdy se necháme unášet proudem a pozorujeme barakudy.

Spotfin Butterflyfish. Potápění u ostrova Bunaken, lokalita Alban. Sulawesi,  Indonésie. Potápění u ostrova Bunaken, lokalita Alban. Sulawesi,  Indonésie. Želva. Potápění u ostrova Bunaken, lokalita Lekuan I. Sulawesi,  Indonésie.


Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]