Asmat.cz » Potápění » Indonésie » Knihovna cestovatele – Krásy tajemných hlubin

Knihovna cestovatele – Krásy tajemných hlubin

Krásy tajemných hlubin Kdo se jednou potopil pod mořskou hladinou, pochopí touhu potápěčů se tam stále vracet. Podmořský svět vás vtáhne a vy nemůžete jinak, než se do něj vracet a pozorovat nová a nová dějství, která vám matka příroda pod hladinou přichystala. A přesně o tom je tato kniha.

Fotograf a potápěč Richard Jaroněk nás zavede na pět míst, které patří k potápěčské špičce. Příjemným psaním, popisem svých adrenalinových zážitků a krásnými fotografiemi nám tato místa nejen přiblíží, ale vytvoří iluzi, jako bychom tam přímo byli.

Kniha začíná v Argentině, v Patagonii na poloostrově Península Valdés, kam se autor vypravil za pozorováním kosatek. Jsme v místě, kde jsou kolonie rypoušů a lvounů, které kosatky s oblibou loví. Kosatky se zde nevyskytují každý den a tak nás autorem nejdříve seznamuje se lvouny, s kterými se i potápí. Dojde i dravé kosatky, které nakonec připlavou a loví zde svojí potravu.

Mandarinfish (Synchiropus splendidus).Potápění u ostrova Bunaken, lokalita Muka Kampung. Sulawesi,  Indonésie. Další z lokalit, která je nám představena, je Indonéský ostrov Bali. Jedna z nejoblíbenějších turistických destinací v Jihovýchodní Asii a vyhlášená lokalita mezi potápěči. Situace je zde zcela jiná oproti Argentině. Jsme v tropech a tomu odpovídá i život pod hladinou. Korály, ryby, nahožábří plži. Velká pestrost. Popis ponorů a fotografií ze známé lokality vraku Liberty u vesničky Tulamben. V kapitole zabrousíme i mimo moře, kdy navštívíme kohoutí zápasy. S Bali se rozloučíme krásnými fotkami a povídáním o pozorování delfínů.

Třetí kapitola je do slova a do písmene adrenalinová. Jižní Afrika a výprava za velkým bílým žralokem. A začíná se pěkně zostra. Povídání o žraločích zubech a čelistech včetně dokonalých fotografií. Nelze vynechat ani povídání o tom, jak žralok útočí a přidat pěkné podvodní obrázky. Závěr kapitoly je věnován lachtanům, kteří jižní pobřeží obývají.

Rejnok manta (Manta birostris) na lokalitě Manta Point u ostrova Nusa Penida. Bali,  Indonésie. Hned vedle Jihoafrické republiky leží Mozambik, který je destinací těch potápěčů, kteří rádi pozorují velké ryby. Ať se jedná o manty, velrybí žraloky či přímo o velryby. Všechny tyto druhy je možné u Mozambických břehů pozorovat. Setkání s čtyř metrovými mantami je úchvatné, ale setkání s velrybím žralokem, jednou z největších ryb, která je naštěstí neškodná, je ještě bombastičtější. Autorovi knihy lze jen závidět ponor, kdy pozorovali celé hejno těchto obrovských tvorů. Přímo z textu čiší euforie a radost s úspěšného setkání s tímto vyjímečným tvorem.

Závěr knihy patří opětně Asii a to konkrétně Thajsku. Dostáváme se na korálové útesy u ostrova Koh Phi-Phi, které podle fotografií hýří barvami a korálovými rybkami. Pestrost podmořského života je zde velká a není nouze o setkání želvami, ropušnicemi, klauny na sasankách, pyskouny či murénami.

Detail knihy: Richard Jaroněk – Krásy tajemných hlubin, 216 stran, pevná vazba s přebalem, nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení knihy: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni HodnoceniFotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]