Asmat.cz » Potápění » Indonésie » Potápíme se – Pulau Bangka, Indonésie

Potápíme se – Pulau Bangka, Indonésie

Útesový žralok, Bangka dive sites. Sulawesi,  Indonésie. Bangka je třetí potápěčskou oblastí v okolí Manada, které leží na severním cípu indonéského ostrova Sulawesi. A zase je trochu jiná, než blízký ostrov Bunaken či Lembeh Strait.

Potápěčská pestrost okolí Manada je fakt úžasná. Pokud vás přestanou bavit stěny na Bunakenu, můžete zkusit muck diving na Lambehu a pokud toto není váš šálek kávy, můžete zkusit potápěčské lokality okolí ostrova Bangka, který leží skoro přesně mezi Bunakenem a Lembehem.

Eagle ray, Bangka dive sites. Sulawesi,  Indonésie. V okolí Bangky moc potápěčů nenaleznete, protože je tady jen pár rezortů (cca 4 co vím), kde se dá bydlet a spadají do trochu dražší kategorie, pokud to porovnáme s budget možnostmi na Bunakanu či Lembehu. A nebo se zde potápí z lodí, které dělají krátké okruhy po těchto 3 oblastech. Ale nezažil jsem zde tolik lidi jako na Lembehu a nebo Bunakenu. Na lokalitách jsme zde byli vždy sami.

Bangka dive sites. Sulawesi,  Indonésie. Lokality jsou zde hodně formované z velkých kamenů, jsou celkem tvarově rozmanité a tvoří postupný pád do hlubiny. Není to stěna či drop off jako na Bunakenu. Je zde hodně měkkých korálů, lokality úplně kvetou a hýří všemi barvami. C ale bylo největším překvapením, byla větší přítomnost ryb. Na Bunakenu, který je Bangce bližší než Lembeh, ten je naprosto specifický, jsou krasné hard corals, v nich různá drobotina, spousta drobných korálových ryb, ale nic většího. Na Bangce to bylo jiné. Při prvním ponoru hned eagle ray (krome Komoda jediné místo, kde jsem ho v Indonésii viděl), velká hejna korálových ryb, chobotnice, útesový žralok. Drobotina samozřejmě k vidění také byla, ale navíc např. malá goby fish, frogfish, které na Bunakenu vůbec nejsou. Lokality jsou prostě jiné jak geograficky, tak i životem. Čím to je nevím, možná větším otevřením do volného moře, možná jiným geografickým profilem. Potápí se jak okolo ostrova Bangka, tak i okolo sousedního ostrova Gangga a i u pevniny vlastního ostrova Sulawesi.

Potápěčské lokality:

Výběr několika lokalit, z nichž pochází většina našich fotografií:

Sahaung I - pravděpodobně asi nejhezčí lokalita na Bangce díky zážitku s eagle rayem, útesovým žralokem, částečně v jedné části korálová mini zeď a hodně měkkých korálů

Tiga Batu - lokalita s pygmy seahorsem, velkou chobotnící pohybující se po útesu, mnoho krevet

Esa Bora

Tanjung Usi - lokalita ve stylu Lembehu, hodně u ostrova relatině na mělčině zaměřená na drobotinu

Paradise Pier - lokalita ve stylu Lembehu, muck dive na černém písku

Batu Goso - lokalita u pevniny ostrova Sulawesi

Batu Mandi - lokalita u pevniny ostrova Sulawesi

Tanjung Pulisan - lokalita u pevniny ostrova Sulawesi

Batu Pendeta - lokalita u pevniny ostrova Sulawesi

Pygmy seahorse (miniaturní mořský koník), Bangka dive sites. Sulawesi,  Indonésie. Frogfish (rozedranec), Bangka dive sites. Sulawesi,  Indonésie. Mantis shirmp, Bangka dive sites. Sulawesi,  Indonésie.


Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]