Asmat.cz » Cestopisy » Etiopie » Národní park Simienské hory - Etiopie

Národní park Simienské hory - Etiopie

Simienské hory. Sever,  Etiopie. Národní park Simienské hory je známý svými scenériemi a přírodou. Je to také místo s nejvyšší Etiopskou horou Ras Dashen (4543 metrů). Jak již z názvu vyplývá, jedná se o národní park v horách. Návštěvník zde může nerušeně strávit dny chozením po kopcích a kocháním se horskými sceneriemi či přírodou. Park je obydlen lidmi, takže je možné navštěvovat i domorodé vesničky a pozorovat tradiční život v této odlehlé Etiopské oblasti.

Etiopští paviáni. Simien mountains. Sever,  Etiopie. Kdo chce park navštívit, musí nejdříve dojet do vesnice Debark, kde vše začíná, Zde si každý musím vyřídit povolení ke vstupu, najmout průvodce a skauta. Průvodce, jak již titul napovídá, provádí a ukazuje cestu, zatímco skaut, vyzbrojen samopalem, se stará o bezpečnost. Většina treků vede na vrcholu náhorní plošiny ve výšce okolo 3800 metrů nad mořem. Na počátku parku je v této výšce k vidění zdánlivě nehostinná suchá savana, kde se postupně objevují i různé křoviny a stromy. Zde je možné pozorovat volně pobíhající místní paviány (gelada baboon), kteří nežijí jinde než zde v Etiopii. Na prsou mají malou červenou skvrnu, připomínající srdce. Tím se odlišují od jiných afrických paviánů.

Děti ze Simienských hor. Sever,  Etiopie. Místní lidé zde mají těžký život. Jsou daleko od hlavní silnice a vesnice Debark, takže musí být z velké části soběstační. Živí se převážně zemědělstvím a hlavně pěstováním čiroku (nazývaného též teff). Jedná se o obdobu našeho obilí, které je základem jejich hlavního a často jediného jídla - injera - placky upečené z čirokové mouky. Jídlo je to prazvláštní - připomíná naše měkké chlebové těsto, ale silně nakyslé. Tato placka tvoří základ etiopského jídelníčku. Jí se úplně všude a místní ji mají opravdu rádi. Ti nejchudší, jako zde v horách, ji jedí samotnou a nebo alespoň s pálivou berberou. Berbera představuje směs několika koření, kde hlavní roli hraje sušené chilli.

Simienské hory. Sever,  Etiopie. Jedny z nejkrásnějších scenerií jsou k vidění u vrcholu Imet Gogo. Je to jedno z nejvyšších míst náhorní planiny ve výšce okolo 4000 metrů. Zde se nachází savana z vysokohorských trav se spoustou hodně vysokých rostlin lobélií. Tyto rostliny vypadají jak z jiné doby. Jejich dřevnatý stonek může být vysoký až osm metrů a zde na náhorní plošině se vyskytují v hojné míře. Na konci planiny je prudký sráz snad kilometr či více, který odděluje celou náhorní plošinu od kraje dál na severu Etiopie. Je to opravdu nádherný pohled, kdy celý severní kraj leží pode mnou jako na dlani. Je vidět malých vesnic s políčky, ale jinak se krajina jeví pustě a suše. Ale zdání klame, protože jsou zde k vidění kozorožci walia lezoucí po skalách. Opět se jedná o endemický druh žijící jen v Etiopii.

Národní park Simienské hory se nachází cca 500 km severně od hlavního města Addis Abeba.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]