Asmat.cz » Cestopisy » Indonésie » Na cestu – průvodce Bali a Lombok

Na cestu – průvodce Bali a Lombok

Průvodce Bali a Lombok Bali a Lombok budou pravděpodobně nejznámější Indonéské ostrovy - rozhodně jsou turisticky nejnavštěvovanější. A právě jim věnovaný turistický průvodce leží na stole přede mnou.

Chrám Bratan. Bali,  Indonésie. Indonésie je úžasná země a mám jí opravdu rád. Však tam také směřovalo nejvíce mých cest a strávil jsme tam nejvíce času kromě rodné hroudy. A další cesty budou ještě následovat, takže turistický průvodce se opravdu hodí. Co nám tedy Jota nachystala v tomto českém překladu původního průvodce od Rough Guides. Trocha statistiky – 482 stránek, průvodce původně vydán v roce 2008, český překlad v roce 2009. To je příjemné zjištění, Indonésie se velmi rychle mění, takže aktuálnost údajů v průvodci je důležitá. Dva roky od původního vydaní jsou v pohodě přijatelné.

Rýžová pole. Bali,  Indonésie. Úvod je pěkně barevně vyvedený se spoustou fotografií – správná motivace před cestou, aby se každý cestovatel začal těšit. Popis 32 míst která nesmíte minout. Třebaže Bali i Lombok patří spíše k těm menším Indonéským ostrovům, jsou velmi turisticky zajímavé – ať z hlediska kultury, tradic či přírody. Těchto 32 tipů nás o tom přesvědčí – seznámit se můžeme s hinduistickými chrámy a hinduistickou kulturou obecně, vyrazit do hor trekovat po sopkách či jen se kochat krásou rýžovišť a nebo můžeme odpočívat na pláži – buď pasivně a nebo i aktivně – surfovat (Bali je vyhlášená surfařská destinace) či pod vodu během šnorchlování či potápění. Možných aktivit je opravdu hodně.

Hinduisticky chrám v Ubudu.  Bali,  Indonésie. Druhá kapitola je klasická, která čtenáře seznamuje s obecnými informacemi o Indonésii a také o zmíněných ostrovech. Jak je to s vízy, dopravou (mezinárodní letiště v Denpasaru na Bali je přirozenou bránou na tyto ostrovy), jak je to s penězi a cenami, co ubytování a asi dalších dvacet podkapitol, které s věnují dílčím tématům. Pokud jste již někdy nějaký průvodce v ruce měli, je vám tato část dobře známá. Organizace a obsah je tradiční.

Ohňový tanec. Bali,  Indonésie. Následujících 400 stránek tvoří třetí kapitolu, která je stěžejní. Představuje vlastní ostrovy Bali a Lombok. Protože jsou ostrovy relativně malé, je i tato kapitola rozdělena pouze na pár částí, které odpovídají dílčím oblastem. Začínáme na jihu Bali, kde je největší město Denpasar, ale také vyhlášené backpackerské a surfařské středisko Kuta, kam směřuje většina nezávislých cestovatelů. Nachází se pár kilometrů od letiště, kam se lze pohodlně dostat buď taxíkem a nebo se tam dá v nouzi dojít i pěšky. Dále je zde představený Sanur, kam směřuje většina klientů cestovních kanceláří. Zde je soustředěna většina hotelových rezortů a drahých hotelů. Následuje sekce věnovaná městečku Ubud. To se nachází severně od Denpsaru a je místním kulturním centrem. Zde je nejlepší se zajít podívat na tradiční balijské tance, ať už se jedná o kecak či barong, které jsou doprovázeny tradičním orchestrem nazývaný gamelan. Následuje východ Bali, kde se dozvíte o tom, jak se dostat na sopku Gunung Agung či o letoviscích Candi Dasa, Padang Bai či Amed (relativně nová a čím dál více oblíbená potápěčská destinace). Nesmíme zapomenout ani na potápěči oblíbenou destinaci Tulamben s vrakem americké lodi Liberty. Vrak leží nízko pod hladinou, takže je to docela dobré místo i pro šnorchlování. Dále se posuneme na sever Bali. Nelze nezmínit městečko Lovina, které je turistickým centrem severního Bali. Co je zde dále k vidění? Sopka Gunung Nátur, druhé největší město na Bali Singaraja. Poslední částí věnující se Bali je západní Bali. Asi nejméně navštěvované, pro většinu turistů často jen tranzitní oblast při přejezdu na Jávu. V této oblasti naleznete nejfotogeničtější chrám Tanah Lot (nesmí být zrovna v opravě, pak fotogenický vůbec není)či horu Gunung Batukaru. Průvodce doporučuje i šnorchlování u ostrova Pulau Menjangan. A přesouváme se na Lombok a přidružené ostrovy Gili. Lombok má úplně jiný charakter něž Bali. Z velké části je to způsobené tím, že Bali je převážně hinduistické, kdežto Lombok je muslimský. Každá z obou kultur se vizuálně projevuje jinak a na první pohled si toho všimnete. Včetně mentality lidí. Tím je Indonésie krásná, krátký přejezd mezi ostrovy a často je to jak přejezd do jiného světa.Lombok je vyhlášený svojí sopkou Gunung Rinjani (3726 metrů), která je oblíbeným cílem trekařů. Možnost výstupu na vrchol závisí na její aktivitě. Jižní pobřeží ostrova je skalnaté a s vlnami, takže se není co divit, že tato oblast je cílem surfařů. Posledním a největším magnetem jsou 3 ostrovy Gili – Gili Air, Gili Meno a Gili Trawangan. Sem směřuje většina návštěvníků polenošit u moře či si užít nočního života.

Hinduistická slavnost. Bali,  Indonésie. Závěr průvodce patří jako obvykle historickým faktům a souvislostem. Úplný závěr, pokud pomineme rejstřík, tvoří sekce věnovaná jazyku, nebo-li indonéštině (bahasa indonesia). To je milé, protože indonéština je velmi jednoduchá a úplné konverzační základy se zvládne naučit opravdu každý.

Součástí průvodce je jako již tradičně DVD, kde tentokrát najdeme: Lombok, Kuta, Sanur, Kecak, Denpasar, Batubulan, Ubud, Tampaksiring, Batur, Singaraja, Tenganan a Gilimanuk.

Průvodce je povedený, aktuální a lze ho určitě doporučit.

Průvodce vydává nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení průvodce: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni

Tanec Barong. Bali,  Indonésie. Rejnok manta (Manta birostris) na lokalitě Manta Point u ostrova Nusa Penida. Bali,  Indonésie. Goa Gajah, sloní jeskyne. Bali,  Indonésie.


Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]