Asmat.cz » Cestopisy » Indonésie » Buddhistický chrám Borobudur - Indonésie

Buddhistický chrám Borobudur - Indonésie

Chrám Borobudur. Jáva,  Indonésie. Borobudur - jedna z nejúžasnějších Buddhistických památek Jihovýchodní Asie. Ohromná kamenná pyramida tyčící se k nebi z malého kopci uprostřed rýžových polí pláně Kedu. Místo, které při návštěvě Indonésie nesmíte minout.

Chrám Borobudur. Jáva,  Indonésie. Odhaduje se, že kolosální pyramidu Borobuduru nechali postavit vládci z dynastie Sailendra v letech 750-800 našeho letopočtu. Detailní znalosti o stavbě ale nejsou známy. Předpokládá se, že stavbu museli vládci sehnat ohromné množství dělníků, kteří nalámali, přepravili a opracovali celkem 60 000 krychlových metrů kamene, z kterých je Borobudur postaven. Jméno Borobudur vzniklo pravděpodobně ze sanskrtského spojení "Vihara Buddha Uhr", což znamená "Buddhistická monasterie na kopci".

Chrám Borobudur. Jáva,  Indonésie. Relativně brzo po dokončení byl Borobudur opuštěn, zapomenut a ztracen pod vrstvami sopečného popelu. Důvodů bylo několik: přesun královských dynastií na Východní Jávu a opuštění buddhismu jako náboženství.

Chrám Borobudur. Jáva,  Indonésie. Z architektonického hlediska je Borobudur postaven jako masivní symetrická stupa se základnou o rozměrech 118 x 118 metrů. Do výšky obsahuje celkem 9 teras, z toho spodních 6 je čtvercových a vrchní 3 jsou kruhové. Čtvercové terasy jsou zdobeny reliéfy a to jak buddhistickými tak i reliéfy, které zobrazují život na Jávě v té době. Vrchní kruhové terasy jsou zdobeny 72 sochami Buddhy, které jsou uzavřeny do kamenných zvonů. Buddha je zde na všech sochách zobrazen sedící v tzv. mudra pozici. K vrcholu, který je zakončen tzv. centrální stupou, vedou 4 schodiště.

Borobudur se nachází ve střední Jávě u města Yogyakarta, cca 500 km východně od hlavního města Jakarta.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]