Asmat.cz » Cestopisy » Etiopie » Zapomenutá Aksumská říše - Etiopie

Zapomenutá Aksumská říše - Etiopie

Monolit krále Ezana. Aksum. Sever,  Etiopie. Podle Kebra Negast, Etiopského národního eposu, již v 10 století před naším letopočtem byl Aksum hlavním městem říše legendární královny Sheba. Bez ohledu na informace z eposu, podle archeologickým výzkumů byl Aksum opravdu centrem vyspělé civilizace již několik století před naším letopočtem.

Monolit krále Ezana. Aksum. Sever,  Etiopie. V prvních stoletích našeho letopočtu byl Řeckými obchodníky Aksum znám jako silné a bohaté město. Přibližně dalších 1000 let Aksumská říše dominovala a kontrolovala obchod mezi Afrikou a Asií. V té době Aksumská říše patřila mezi nejdůležitější říše. Poté za nevyjasněných (až mystických) okolností zanikla. Přesto Aksum i dále sloužil jako hlavní město nebo korunovační místo království, které zde následně vznikaly.

Kostel Sv. Marie ze Zionu v Aksumu. Sever,  Etiopie. Význam Aksumu přetrval do dnešních dní. Nejdůležitější náboženské svátky a festivaly jsou zde dnes náležitě slaveny. Etiopané věří, že je zde uložena Archa úmluvy v kostele Svaté Marie ze Zionu. Aksum je pro Etiopce svaté místo. Něco jako Mekka pro muslimy.

Severní oblast monolitů. Aksum. Sever,  Etiopie. Památky na staré říše a království můžete nalézt všude po městě. Většina jich je bohužel značně poškozena. Na druhou stranu žádné velké archeologické výzkumy zde nikdy neproběhly, takže se můžeme jen domnívat, co se zde ještě pod zemí skrývá. Nejimpozantnější jsou hrobky králů. Byly vykopány pod zemí a vyzdobeny ohromnými žulovými bloky. Na vrchol hrobky byl dávám ohromný žulový monolit. Zřejmě plnil funkci jako dnešní náhrobek a svou velikostí symbolizoval moc a sílu zemřelého krále. Tyto monolity se v Africe používaly alespoň 5000 let, ale žádné nedosáhly takové velikosti jako zde v Aksumu. Největší monolit byl vysoký 33 metrů. Je to nevětší celý kamenný blok, který kdy lidstvo dokázalo v kuse vylámat ze skály a použít na stavbu. Je dokonce větší i než známé Egyptské monolity. Bohužel tento monolit před cca 1600 lety spadl (domněnka je že při zemětřesení) a rozlomil se na několik kusů. Ty do dnešního dne zůstaly ležet na místě pádu. Druhý největší monolit o výšce 25 metrů byl během Italské okupace Etiopie odvezen do Říma, kde je k vidění. Nyní probíhají jednání o jeho navrácení do Etiopie. Největší stojící monolit v Aksumu je tzv. monolit krále Ezana, který je vysoký 24 metrů. Jinak můžete v Aksumu a jeho okolí vidět desítky malých monolitů (o výšce několika metrů). Není zřejmé, jak byly monolity vytesány ze skály a jak byly dopraveny na místo vztyčení. Nejbližší žulové skály jsou vzdálené 4 kilometry od místa, kde se nacházejí největší monolity.

Monility v blízkosti Aksumu. Sever,  Etiopie. V Aksumu můžete vidět i další historické památky. Zbytky paláce královny Sheba, lázně královny Sheba, zbytky paláce krále Kaleba, kamenné Lvy z Gobedry. A také kostel svaté Merie ze Zionu. Místo, kde nechal postavit král Kaleb první křesťanský kostel v Etiopii někdy mezi 4 a 6 stoletím, kdy přijal křesťanství. Místo, kde má být uložena posvátná Archa úmluvy.

Aksum se nachází v severní Etiopii, cca 600 km severně od hlavního města Addis Abeba.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]