Asmat.cz » Cestopisy » Egypt » Pyramidy v Dashuru - Egypt

Pyramidy v Dashuru - Egypt

Skloněná pyramida v Dashuru. Egypt. Třebaže nejznámější a největší pyramidy se nacházejí v Gíze, je v Egyptě i mnoho dalších míst, kde lze krásné a zajímavé pyramidy spatřit. Mezi ně patří i Dashur. Dashur je relativně velké naleziště pyramid o délce více jak 3 km. Původně zde bylo 11 pyramid ze 4. až 12. dynastie. Do dnešní doby se dochovaly zbytky jen 4 pyramid, z nichž pouze dvě zůstaly celé. Konkrétně se jedná o tzv. červenou a skloněnou pyramidu. Obě jsou z období střední říše. Dobře k vidění jsou ještě zbytky tzv. černé pyramidy, což byla pyramida faraóna Amenemheta III.

Skloněná pyramida v Dashuru. Egypt. Dashur je ale zajímavý právě díky svým dvěma dochovaným pyramidám. Obě dvě - jak červenou tak i skloněnou si nechal postavit faraón Sneferu, otec Cheopse a zakladatel 4. dynastie. Proč si Sneferu nechal postavit pyramidy dvě - možná si dokonce nechal postavit třetí na jiném místě - zůstává záhadou. Do dnešních dní se nenašlo ani jeho mumifikované tělo, takže nikdo ani neví, v které z pyramid byl pochován.

Červená pyramida v Dashuru. Egypt. Červená pyramida je vlastně první opravdovou pyramidou, která byla postavena. Je jenom o 10 metrů nižší než největší pyramida Cheopsova. Možná chtěl Cheops překonat svého otce. Své jméno získala podle červeného grafitu, který byl použit na stavbu.

V Egyptě se nenachází žádná pyramida, která by byla podobná skloněné pyramidě v Dashuru. Nedá spát Egyptologům už od 19. století, kdy byla objevena. A co je na ní tak zajímavého? Je to sklon pyramidy. Přibližně polovina 101 metrové stavby je postavena pod úhlem 54 stupňů, ale pak náhle následuje skol na 43 stupňů, pod kterým je dostavěna. Důvod, proč tomu tak je, není znám. Jedna z teorií říká, že Sneferův architekt během stavby zjistil, že by mu pyramida při tomto stylu stavění spadla a proto změnil skol stavby. Další teorie říká, že faraón předčasně zemřel a pyramida musela být urychleně dostavěna. Ať tak či onak pyramida působí se svým zkosením opravdu zvláštně. Majestátní dojem dodává i její celkem zachovalé oplášťování.

Dashur se nachází těsné blízkosti hlavního města Káhira směrem na jihozápad.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]