Asmat.cz » Cestopisy » Egypt » Zoserova stupňovitá pyramida - Egypt

Zoserova stupňovitá pyramida - Egypt

Zoserova stupňovitá pyramida v Sakkaře. Egypt. V době, kdy hlavním městem Egyptské říše byl Memphis, tak Sakkára byla jeho pohřebiště. Faraóni, členové rodin, posvátná zvířata - ti všichni byli po smrti transportování z Memphisu do Sakkáry k pohřbení. Ať do pyramid, chrámů nebo hrobek. Třebaže největší a nejznámější jsou pyramidy v Gíze, tak v stavba pyramid začala v Sakkáře, kde se nachází první pyramida a tou je Zoserova stupňovitá pyramida.

Zoserova stupňovitá pyramida v Sakkaře. Egypt. Zoserova stupňovitá pyramida byla postavena faraónovým architektem Imhotepem cca 2700 let před naším letopočtem. Původně mel Imhotep postavit pro faraóna pouze klasickou mastabu (tj. většinou se jednalo podzemní hrobku, kde na vrcholu stála mastaba z nepálených hliněných cihel), ale on zvolil naprosto jiný postup. Začal stavět z kamenů de facto mastabu, ale vždy po postavení každého patra přidal další, jako když se staví schody. Vlastně postavil 6 postupně se zmenšujících mastab na sebe. Celá pyramida je postavena z kamenů, takže ve své době to byla největší kamenná stavba. To byl také podstatný rozdíl ve způsobu stavění. Vytesaní ohromných kamenný bloků a jejich transport na stavbu vyžadoval v té době naprosto nové postupy.

Kobry v komplexu Zoserova  zádušního chrámu. Egypt. Pyramida je vysoká 62 metrů a má celkem 6 schodů, Původně byla odložena vápencem. Pyramida dominovala zádušnímu chrámu, který zde byl také postaven. Byl dlouhý 544 metrů a široký 277 metrů a původně byl také obklopen zdí z vápence. Pro živé měl chrám jeden vchod, který vedl do sloupové síně. Zádušní chrám je vyzdoben sochami kober. Ty byly v Egyptě považovány za posvátná zvířata a symbol faraónů.

Zoserova pyramida se nachází v Sakkáře v těsné blízkosti hlavního města Káhira.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]