Asmat.cz » Cestopisy » Egypt » Chrám Abu Simbel - Egypt

Chrám Abu Simbel - Egypt

Chrám v Abu Simbel. Egypt. Jestliže se dostanete až do tzv. horního Egypta (z hlediska geografického se jedná o jižní Egypt), tak nesmíte minout chrám v Abu Simbelu. Jedná se o jeden z nejúžasnějších chrámů, které jsou v Egyptě k vidění.

Chrám v Abu Simbel. Egypt. Nechal ho postavit faraón Ramses II Veliký v kopci na západním břehu Nilu někdy v letech 1290 a 1224 před naším letopočtem. Byl to tak první chrám, který viděl každý poutník a každá posádka lodi, která do Egypta přicházel z jihu. Chrám tak demonstroval sílu a vyspělost Egyptské civilizace okolnímu světu. Vždyť průčelí tvoří 4 ohromné sochy Ramsese II, které "sledovaly" každého návštěvníka Egypta. Samotný chrám byl zasvěcen bohům Ra-Harakhty, Amunu a Ptahovi. Samozřejmě byl také zasvěcen samotnému faraónovi, který sám představoval boha pro Egyptský lid.

Chrám v Abu Simbel. Egypt. Během se let se ale tok Nilu změnil a rozšířila se i poušť, takže chrám přišel o své místo na břehu Nilu a chrám upadl v zapomnění. Byl náhodou objeven v roce 1813 Švýcarem Johnem Lewisem Burkhardtem. V té době z písku koukala jen jedna jediná hlava ze 4 soch, které tvoří průčelí chrámu (další hlava byla uražená a ze zbývajících dvou koukaly jen korunky). Jak již bylo zmíněno, průčelí chrámu tvoří 4 dvacetimetrové sochy faraóna Ramsese II. Je zde majestátně zobrazen v sedící poloze. Je doplněn podstatně menšími sochami své matky královny Tuya, své ženy Nefertari a svými dětmi. Vnitřek chrámu je tvořen několika místnostmi, které byly vytesány do skály. Místnosti jsou bohatě zdobeny freskami. Můžete zde vidět boha slunce Ra-Harakhty. A samozřejmě také Ramsese II se svou ženou Nefertari.

Chrám v Abu Simbel. Egypt. Chrám původně stával na jiném místě, kde je nyní Asuánská přehrada. Byl za značného úsilí těsně před dostavbou přehrady přesunut na nynější místo (byl kvůli němu dokonce vytvořen umělý kopec). Současně s nim byl přesunut i menší chrám Hathora, který se nachází hned vedle ve vzdálenosti pár desítek metrů.

Chrám Abu Simbel se nachází v jižním Egyptu blízko hranic se Súdánem, cca 800 km jižně od hlavního města Káhira.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]