Asmat.cz » Cestopisy » Dánsko » Kodaň – Dánská perla

Kodaň – Dánská perla

Kodaň. Dánsko. Kodaň (dánsky Kobenhavn, anglicky Copenhagen) je hlavní a největší město Dánska. Je to příjemné město, které je svou architekturou a atmosférou přesně mezi městy skandinávskými a městy evropskými.

Kodaň. Dánsko. Název města Kodaň vychází ze zkomoleniny, která znamená „kupecký přístav“. Již ve jméně se odráží historie města. Kodaň byla založena králem Svenem I. Vidlím Vousem a jeho synem Knutem II. Velikým již kolem roku 1000. Ze začátku to byla malá rybářská vesnice. Vše se změnilo založením biskupství v roce 1167, kdy se stala centrem obchodu a řemesel. Statut města získala v roce 1254 a královským sídlem se stala v roce 1536.

Kodaň. Dánsko. Kodaň, ať se to na první pohled nezdá, leží na východním pobřeží ostrova Sjaelland a částečně na ostrově Amager. Je to město jak s bohatou historií, tak i město moderní. Kodaň nabízí vše co si turista při návštěvě může přát. Kultura, muzea, památky či posezení v kavárně nebo restauraci. Nejdůležitější je pěkné počasí, přeci jenom už jsme severněji a ve srovnání s ČR dny mohou být chladné a deštivé. Nížina, to je typická krajina v Dánsku. Proto není žádným překvapením, že najdeme spoustu parků a zámků, které v této krajině vznikly. Nejinak je to i v Kodani – navštívit můžeme královský palác Amalienborg slot, zajímavou botanickou zahradu či středověký hrad Rosenborg slot. Za zmínku také stojí burzovní palác Borsen či palác Christiansborg slot. V jako každém velkém městě zde najdete spoustu muzeí, zmiňme alespoň pohádkové museum H. Ch. Andersena. Inspirací dílem spisovatele Andersena vznikla v Kodani i jedna z nejnavštěvovanějších Kodaňských památek socha Malé mořské víly.

Kodaň. Dánsko. Nesmíme ale zapomínat i na moderní Kodaň. Čtvrť Christiania (nazývaná často jako Svodobný stát Christiania) je oblast, kam se v 80. letech 20. století nastěhovala komunita mladých lidí a squatterů a začala zde žít alternativním životem. Vznikla jedinečná oblast s naprosto svébytnou atmosférou – alternativní umění, výstavy, kavárny. A také se zde pořádají různé workshopy a ekologické semináře. Samozřejmě postupem času, jak přicházelo čím dál tím více lidí, kteří zde chtěli žít, ztrácela komunitu svůj charakter a občas se objevili různé problémy (např. drogy). Přesto se jedná o unikát a je dobré při návštěvě tuto část neminout. Pozor při fotografování, místní ho zde nemají rádi a snad je dokonce v této čtvrti zakázáno.

Black Diamond, nebo-li budova Královské knihovny (Royal Danish Library). Kodaň. Dánsko. Jako ukázku moderní architektury nelze nezmínit tzv. Black Diamond, což je budova Královské knihovny (Royal Danish Library) či budovu opery. Pro milovníky a znalce moderní architektury jsou tyto návštěvy opravdu povinné.

Starý přístav Nyhavn. Kodaň. Dánsko. Na co jsme zapomněli? Na úplný střed města, na pěší zónu Stroget. Jak se Dánové chlubí, jedná se o nejdelší pěší zónu v Evropě. Obchůdky, restaurace, kavárny je to, co zde najdete. Na jedné straně pěší zóna konči na náměstí Radhuspladsen (stojí zde radnice) a na straně druhé, východní, na náměstí Kongens Nytorv. Pěší zóna je vlastně skrumáž ulic, které na sebe postupně navazují – konkrétně se jedná o ulice Frederiksberggade, Gammel Torv/Nytorv , Nygade, Vimmelskaftet, Amagertorv, Ostergade. Nesmíme zapomenou ani na starý přístav Nyhavn, který je od pěší zóny nedaleko a je opravdu velmi pěkný.

V roce 2000 byl otevřen Oresundský most, který spojuje Kodaň se Švédským městem Malmo. Kodaň získala další důležitý význam a to jako tranzitní místo mezi Evropským kontinentem a Skandinávií.



Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]