Kodaň (dánsky Kobenhavn, anglicky Copenhagen) je hlavní a největší město Dánska. Je to příjemné město, které je svou architekturou a atmosférou přesně mezi městy skandinávskými a městy evropskými.
Název města Kodaň vychází ze zkomoleniny, která znamená „kupecký přístav“. Již ve jméně se odráží historie města. Kodaň byla založena králem Svenem I. Vidlím Vousem a jeho synem Knutem II. Velikým již kolem roku 1000. Ze začátku to byla malá rybářská vesnice. Vše se změnilo založením biskupství v roce 1167, kdy se stala centrem obchodu a řemesel. Statut města získala v roce 1254 a královským sídlem se stala v roce 1536.
Kodaň, ať se to na první pohled nezdá, leží na východním pobřeží ostrova Sjaelland a částečně na ostrově Amager. Je to město jak s bohatou historií, tak i město moderní. Kodaň nabízí vše co si turista při návštěvě může přát. Kultura, muzea, památky či posezení v kavárně nebo restauraci. Nejdůležitější je pěkné počasí, přeci jenom už jsme severněji a ve srovnání s ČR dny mohou být chladné a deštivé. Nížina, to je typická krajina v Dánsku. Proto není žádným překvapením, že najdeme spoustu parků a zámků, které v této krajině vznikly. Nejinak je to i v Kodani – navštívit můžeme královský palác Amalienborg slot, zajímavou botanickou zahradu či středověký hrad Rosenborg slot. Za zmínku také stojí burzovní palác Borsen či palác Christiansborg slot. V jako každém velkém městě zde najdete spoustu muzeí, zmiňme alespoň pohádkové museum H. Ch. Andersena. Inspirací dílem spisovatele Andersena vznikla v Kodani i jedna z nejnavštěvovanějších Kodaňských památek socha Malé mořské víly.
Nesmíme ale zapomínat i na moderní Kodaň. Čtvrť Christiania (nazývaná často jako Svodobný stát Christiania) je oblast, kam se v 80. letech 20. století nastěhovala komunita mladých lidí a squatterů a začala zde žít alternativním životem. Vznikla jedinečná oblast s naprosto svébytnou atmosférou – alternativní umění, výstavy, kavárny. A také se zde pořádají různé workshopy a ekologické semináře. Samozřejmě postupem času, jak přicházelo čím dál tím více lidí, kteří zde chtěli žít, ztrácela komunitu svůj charakter a občas se objevili různé problémy (např. drogy). Přesto se jedná o unikát a je dobré při návštěvě tuto část neminout. Pozor při fotografování, místní ho zde nemají rádi a snad je dokonce v této čtvrti zakázáno.
Jako ukázku moderní architektury nelze nezmínit tzv. Black Diamond, což je budova Královské knihovny (Royal Danish Library) či budovu opery. Pro milovníky a znalce moderní architektury jsou tyto návštěvy opravdu povinné.
Na co jsme zapomněli? Na úplný střed města, na pěší zónu Stroget. Jak se Dánové chlubí, jedná se o nejdelší pěší zónu v Evropě. Obchůdky, restaurace, kavárny je to, co zde najdete. Na jedné straně pěší zóna konči na náměstí Radhuspladsen (stojí zde radnice) a na straně druhé, východní, na náměstí Kongens Nytorv. Pěší zóna je vlastně skrumáž ulic, které na sebe postupně navazují – konkrétně se jedná o ulice Frederiksberggade, Gammel Torv/Nytorv , Nygade, Vimmelskaftet, Amagertorv, Ostergade. Nesmíme zapomenou ani na starý přístav Nyhavn, který je od pěší zóny nedaleko a je opravdu velmi pěkný.
V roce 2000 byl otevřen Oresundský most, který spojuje Kodaň se Švédským městem Malmo. Kodaň získala další důležitý význam a to jako tranzitní místo mezi Evropským kontinentem a Skandinávií.