Asmat.cz » Cestopisy » Dánsko » Helsingor a hrad Kronborg – Dánsko

Helsingor a hrad Kronborg – Dánsko

Hrad Kronborg. Dánsko. Kdo by neznal hru Hamlet od anglického dramatika Williama Shakespeara. Její děj je umístěn do Dánského města Helsingor (ve hře vystupuje pod jménem Elsinor). Hrad Kronborg, který leží na okraji města, je hradem krále Hamleta.

Helsingor. Dánsko. Město Helsingor je příjemné malé městečko vzdálené 40 kilometrů od Kodaně. Historický střed dokládá bohatou historii tohoto města. Nejstarší zmínky o Helsingoru se datují do roku 1231, ze které pochází i katedrála sv. Olafa, která se dochovala až do dnešních dní. Helsingor leží na strategickém místě, na ostrově Sjalland, v úžině mezi Severním a Baltským mořem. Proto také král Erik Pomořanský v roce 1426 povýšil vesnici Helsingor na město a nechal zde zbudovat hrad, který s pevností na druhé straně úžiny (ve městě Helsingborgu, dnes Švédsko, ale do roku 1648 Dánsko) sloužil k vybírání tzv. sundského cla od lodí proplouvající touto oblastí. Význam města poklesl po roce 1857, kdy se přestalo clo vybírat. Dnes je význam města s cca 61 000 obyvateli primárně jako dopravní uzel mezi Dánskem a Švédskem.

Hrad Kronborg. Dánsko. Při návštěvě města Helsingor nesmíme minout známý hrad Kronborg, který se nachází na okraji města na pobřeží. Přesně tak, aby bylo možné kontrolovat projíždějící lodě a vybírat sundské clo. Hlavní účel, ke kterému byl hrad postaven na místě bývalé celnice. Jak již bylo zmíněno, hrad byl postaven na příkaz krále Erika Pomořaského v 15. století. Hrad byl ve své historii samozřejmě přestavován. V 16. století, konkrétně v letech 1574 – 1584 byl hrad přestavěn ve stylu holandské renesance králem Frederikem II. V té době byly zesíleny obrané valy do podoby, jak je známe dnes. Na tyto valy byla umístěna děla, která se dochovala do dnešních dní. Děla byla určena jako výstraha pro lodě, která by nechtěla zaplatit clo. Hrad se neubránil vyhoření, ke kterému došlo v roce 1629. Zámek byl následně znovu celý postaven. Tento proces trval 10 let až do roku 1639. Aktuální panovník Kristián IV touto prací pověřil Hans van Steenwinckela. Následně byl hrad až do roku 1926 po dlouhých 140 let využíván jako kasárna. Dnes patří na seznam památek světového dědictví Unesco.

Hrad Kronborg. Dánsko. Návštěvník může navštívit i interiér hradu, kde je dochován převážně holandský nábytek ze 17. století. Za zmínku stojí také malované kazetové stropy. Mezi zajímavosti patří banketní sál, který býval vyzdoben 40 gobelíny s vetkanými podobiznami dánských králů. Po požáru v roce 1629 jich do dnešních dní přežilo jen 7. V severním křídle hradu se nachází muzeum mořeplavby. Pod hradem se nacházejí sklepení a chodby, která jsou také přístupná.

Helsingor. Dánsko. Na tento hrad William Shakespeare situoval jednu ze svých nejznámějších her Hamleta. Tím si tento hrad zajistil svoji nesmrtelnost. Každoročně se zde během léta konají představení této hry, kdy hrad tvoří přirozenou kulisu k inscenaci této hry.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]