Asmat.cz » Cestopisy » Zápisník » Sbohem letiště Praha?

Sbohem letiště Praha?

Tato informace proběhla snad veškerým tiskem. Letenky z letišť v sousedních zemích (a převážně na západ od našich hranic) jsou razantně levnější než z Prahy. Je třeba konstatovat, že to je pravda a platí to již několik let. Ceny jsou nižší díky větší konkurenci, většímu lokálnímu trhu a nižší ceně občas nahrává i relativně silná koruna.

První náznaky, že ceny z Prahy mohou být díky nižší konkurenci řádně nadsazené jsem zaregistroval při plánování cesty do Západní Afriky v roce 2006. Nakonec ale přišel TAP Portugal se zajímavou nabídkou s letenkou do Senegalu (Dakar) a tak zase vyhrála Praha. O rok později se ale situace otočila a tento stav zatím trvá. Když plánuji cestu do zahraničí, zkouším samozřejmě v prvé řadě hledat letenky z Prahy, ale upřímně řečeno se moc nedaří. Situace, která mě přesvědčila, byla cesta do Jemenu v létě 2007. Letenka z Prahy za cca 18 000, z Mnichova za cca 12 000. To mi přišlo jako slušný rozdíl, zvláště když jsme cestovali dva, tak jsme za ušetřený peníz nejen v pohodě dojeli do Mnichova autem, ale zbylo i na část pobytu v Jemenu. Při dalších cestách se už situace v zásadě opakovala - ať se jednalo o Japonsko, Thajsko či Kamerun.

Jak tedy v dnešní době hledám letenky? Samozřejmě že začínám s Prahou, ale dále zkouším Mnichov (ideální dostupnost, levné parkovaní, z tohoto pohledu prostě super letiště) a Frankfurt. To jsou primární letiště. Ale nezapomenu ani na Paříž (pokud se chystám do Afriky, je z Paříže spousta zajímavých letů za zajímavé ceny) a Londýn (destinace jako Austrálie, Hong Kong, Indie). Často zmiňovaná Vídeň se mi příliš neosvědčila, rozdíl cen mezi Vídní a Prahou je minimální a navíc dostupnost Vídně není, alespoň podle mě, tak ideální jako Mnichov.

Najít levnou letenku není občas snadné a rozhodně je to časově náročné. Možná to dělám špatně, ale zkoušení různých kombinací rozhodně nějaký čas zabere. Primárně se snažím sledovat nabídky leteckých společností, zvláště v dnešní době jsou akce naprosto úžasné. Je dobré se neomezovat jen na nabídky nabízené pro ČR, ale i pro ostatní země jako Německo, Francie, Anglie. Sleduji také web akcniletenky.com který může být dobrým výchozím bodem pro zjištění, co se děje a co se nabízí. Není na něm všechno, co se nabízí, ale rozhodně se asi jedná o jeden z nejaktuálnějších webů toho ražení u nás – doufám, že autorovi vydrží nadšení a síla web aktualizovat. Oblíbené mám také vyhledávače opodo.de pro cesty z Německa a opodo.co.uk pro cesty z Londýna. Ale nic není dokonalého, je potřeba trochu kombinovat. Rozhodně se vždy nedá najít vše na jednom místě.

Také se občas vyplatí letenky rozdělit. Nekupovat letenku v kuse, ale po částech. To občas pomůže pokud chcete letět z Prahy za nižší cenu. To mám vyzkoušeno do některých míst v Africe. Například z Prahy mám letenku jen do Paříže a pak druhou letenku z Paříže do Rovníkové Afriky. Cenový rozdíl může být překvapivě vysoký. Ale pozor na přestupy – v tomto případě je potřeba si nechat dostatečnou časovou rezervu. Jakmile letenka není společná, při zpoždění není automatický nárok na přebookování do dalšího letu.


Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]