Asmat.cz » Cestopisy » Niger » Největší svátek Západní Afriky Cure Salée

Největší svátek Západní Afriky Cure Salée

Muž z kočovného etnika Wodaabé během tance Yaake na slavnosti Gerewol. Niger. Jedna z nejznámějších slavností v Západní Africe je každoroční svátek Cure Salée (Léčba solí). Každá etnická skupina nomádů má své vlastní oslavy tohoto svátku. Za nejznámější jsou považovány oslavy etnika Wodaabé (nazýváni též Bororo), které se konají během měsíce září v blízkosti městečka In-Gall v severovýchodním Nigeru. Oslavy trvají většinou týden, z toho dva dny jsou hlavní. Přesný termín není znám, každý rok se mění a je vyhlašován přibližně měsíc před slavností v závislosti na intenzitě dešťů.

Muži z kočovného etnika Wodaabé (nazýváni též Bororo) tančí svůj tanec krásy nazývaný Yaake. Slavnost Cure Salée (Léčba solí) ve městečku In-Gall. Niger. Wodaabé patří do větší etnické skupiny nazývané Fulani. Fulani byli původní nomádi a pastevci, ale když před staletími přišli do Západní Afriky (pravděpodobně z oblasti Horního Nilu), mnoho z nich konvertovalo na islám a usadilo se. Ti, kteří zůstali pastevci a nomády, se dnes nazývají Wodaabé. Slovo Wodaabé znamená 'lidé tabu' neboli ti co lpí na původních zákonech Fulani a zvláště na pak na slušnosti a skromnosti. Někteří lidé je též nazývají Bororo, což je odvozeno od jejich života s dobytkem.

Muž z kočovného etnika Wodaabé (nazýváni též Bororo) se líčí na tanec Yaake. Slavnost Cure Salée (Léčba solí) ve městečku In-Gall. Niger. Muži Wodaabé mají často zženštilé a elegantní rysy a sami věří, že byli obdarování velkou krásou. Kult krásy je u tohoto etnika velmi důležitý. Pro rodiče, je nejdůležitější mít krásné děti. Jsou situace, kdy muž, který není považován za krasavce, sdílí svoji manželku s jiným krásnějším mužem, aby byla větší pravděpodobnost narození krásných dětí. Samozřejmě také ženy Wodaabé dbají na svou krásu a překvapivě si mohou před svatbou dopřávat sexuální svobody.

Dívka z kočovného etnika Wodaabé (nazýváni též Bororo) na slavnosti Gerewol. Niger. Během roku jsou Wodaabé rozptýleni po pastvinách snad celé Západní Afriky. Protože jejich dobytek musí být zdravý, vždyť jsou na něm existenčně závislí, nomádi jednou za rok přiženou svá stáda do oblasti In-Gallu, kde pastviny obsahují více soli. Pastviny jsou zde bohaté hlavně po deštích, kdy dokážou uživit i velká stáda dobytka. Právě v tuto dobu se koná svátek Cure Salée. Svátek má hlavně sociální význam. Potkávají se zde staří známí, muži hledají své manželky, organizují se svatby či se konají velbloudí závody, anebo si lidé jen tak mezi sebou vyměňují novinky a informace.

Muži z kočovného etnika Wodaabé (nazýváni též Bororo) tančí svůj tanec krásy nazývaný Yaake na své slavnosti Gerewol. Niger. Pro Wodaabé je svátek Cure Saleé nejlepším časem pro jejich vlastní festival nazývaný Gerewol (podle jednoho z jejich tanců). Získat pozornost vhodné ženy (a následně manželky) se muži snaží během "soutěže krásy". Hlavní událostí je tanec Yaake, kdy muži tančí a dávají najevo svou krásu, charisma a šarm. Příprava je náročná. Nad malými zrcátky se muži dlouhé hodiny líčí a malují obličej. Pečlivost je věnována i oděvu a různým náramků a náhrdelníkům, kterými se také dekorují. Muži se seřadí do řady a tančí. Tanec neodpovídá naším zvyklostem. Muži zpívají, pohupují se v bocích, koulí očima a cení zuby. Před tancem většinou pijí stimulující nápoj, po kterém dokážou takto tančit celé hodiny. Není nic vyjímečného, když muži začnou tančit v podvečer a s malými přestávkami tančí až do rána. Někteří tanečníci se dostávají zcela do transu a okolní přihlížející jim musí pomáhat, aby se uklidnili. Šarm mužů je ohodnocen z jejich tance. Ten je pozorně sledován ženami, které si plaše vybírají své manžely. Jestliže je nabídka k sňatku akceptována, muž musí odnést kalabaš mléka nevěstině rodičům. Jestliže přijmou, je povinností muže za nevěstu zaplatit třemi kusy dobytka, které jsou zabiti pro následující slavnost.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]