Asmat.cz » Cestopisy » Niger » Příležitosti je třeba využívat

Příležitosti je třeba využívat

Osobně mi přijde, že ze všech kontinentů je nejmíň stabilní Afrika. Může to být mylný pohled, ale mě to tak přijde. Relativně časté převraty, podivné občanské války, banditi.

Arrakau - samé písečné duny. Poušť Sahara. Niger. Proč o tom všem píši. Všechno toto jsem si o nestabilitě Afriky, a potažmo libovolné oblasti, uvědomil na podzim, když jsem přemýšlel o návratu do Nigeru. Pro mě cesta do Nigeru byla jedna z nejlepších cest, co jsem absolvoval. Nádherná poušť, nomádi, úžasná atmosféra. A také pocit bezpečnosti a bezproblémového cestování. Ale nebylo to vždy tak. Oblast severního Mali a Nigeru společně s jižním Alžírskem a Čadem byla v minulosti oblastí nebezpečnou, kde operovali jak banditi tak proběhlo i Tuarežské povstání. Ale v době mé návštěvy bylo vše OK, oblast byla bezpečná a pro cizince otevřená. Ale situace se opět změnila. Po krátkém zjišťování aktuálních informací jsem zjistil, že oblast nigerské pouště je uzavřená, jediné co je přístupné, je město Agadez. Nikam do okolí se ale nedostanete. V hlavním městě Niamey proběhl i únos francouzského páru. Další únosy proběhly z centra města Timbuktu v Mali a pouštní oblasti těchto afrických zemí jsou nyní obecně považovány za oblasti nebezpečné. Nevím, zda za únosy stojí obyčejní banditi či lokální mutace Al-Káidy, která historicky operovala z jižního Alžíru. K tomu si přidejte nedávný převrat v Nigeru, aktuální převrat v Mali včetně separatistických nálad Tuaregů a vyhlášení svého státu se sídlem v Timbuktu. Pád režimu Muammara Kaddáfího v Libyi k situaci také nepřidá, protože se oblastí pohybuje najednou mnoho zbraní a žoldáků. Idylické návštěvy severních oblastí Nigeru a Mali jsou pryč. Teď rozhodně není ideální doba pro jejich návštěvu. Čad je nestabilní již delší dobu. O Súdánu a oblasti Dárfúru nemá smysl vůbec psát.

Mešita Sankoré ve městě Timbuktu (Tombouctou). Mali. Jsem rád, že v krátkém období klidu jsem se do těchto zajímavých oblastí pustil. Měl jsem štěstí, že jsem využil zklidnění situace a hned jel, i když jsem si to v té chvíli ani neuvědomoval. O to více to vidím teď zpětně. Jsou místa, kdy je potřeba uklidnění situace využít k návštěvě, protože nikdy není jasné, zda je klid trvalý či jen dočasný. A v Africe toto platí dvojnásob. Je mi jasné, že pokud se sem budu chtít vrátit, budu muset situaci pečlivě sledovat a jakmile nastane zklidnění, využít ho.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]