Asmat.cz » Cestopisy » Niger » Magická poušť Sahara

Magická poušť Sahara

Arrakau - samé písečné duny. Poušť Sahara. Niger. Neskutečné horko. Kilometry daleko žádný stín, kam by se dalo schovat. Písek či kámen. Najednou se přižene vítr a drobného prachu a písku jsou plné obličeje. Tak to je poušť. Může být takové nehostinné místo vůbec krásné?

Mramorové hory, oblast Sahary mezi pohoří Air a Arrakau. Niger. Ano, nejenom že může, ono i krásné je. Každá poušť má svoji podmanivou krásu. Platí to i o Sahaře, největší poušti na zeměkouli. To že zde bývaly savany a dostatek vody, je dnes už minulostí. Dnes je situace jiná. Kamenité pláně se střídají s horami, občas následuje písek a pak zase je vyprahlá hlína. Není to ale tak, že by zde nebyla žádná vegetace. Různé trávy, občas křoví a vyjímečně i strom. Krajina se dramaticky mění. Lze najít místa, kde je louka a pasou se zde velbloudi, tak za pár desítek kilometrů je situace jiná - není zde nic kromě výhně a horka.

Arrakau - samé písečné duny. Poušť Sahara. Niger. K tomu, aby si člověk Saharu zamiloval, ji musí alespoň jednou navštívit. Musí vidět a zažít sílu tohoto místa. Vidět, jak se krajina mění. Jak z kamenných plání vystupují ohromné kamenné hory, které vypadají, jako kdyby sem nějací obři nanosili tisíce ohromných kamenů. Některé jsou přitom dokonale kulaté, jako kdyby je někdo opracoval. Mramorové hory, na pomezí skalnaté části pouště a písečné části pouště. Ohromné skály z mramoru, které jsou částečně zaváté pískem. A samozřejmě písečné duny, které každý na poušti očekává. Duny, které se táhnou desítky kilometrů a vytvářejí úžasnou krajinu. Mezi tím vším naleznete malé zázraky - oázy. Ať místa plná zeleně a vody, tak i místa, kde stojí pár domů uprostřed ničeho a přesto zde žijí zde lidé. Největší překvapení je ale potkat na poušti divoká zvířata. Pozorovat gazely, které se prohánějí rozpálenými pláněmi, to je úžasný zážitek. A když v trávě u oázy najdete chameleona, nemáte vůbec pocit, že jste na poušti.

Saharské scenerie. Oblast Adrar des Ifoghas. Mali. Je jedno, kam se pouští vydáte. Zda v Mali z města Gao přes oázu Kidal do oázy Tessalit a cestou navštívíte pohoří Adrar der Ifoghas. Nebo v Nigeru z města Agadez na sever do pohoří Air a dále do písečných dun Arrakau, či na východ, opět z města Agadez, do části pouště nazývané Ténéré a na Plateau du Djado.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]