Asmat.cz » Cestopisy » Indonésie » Orangutani - Indonésie

Orangutani - Indonésie

Orangutan v národním parku Tanjung Puting. Kalimantan,  Indonésie. Orangutani jsou jedinými zástupci lidoopů, které je možno spatřit mimo Afriku. V současné době je možno orangutany spatřit pouze na Sumatře a na Borneu. Jsou největšími lidoopy a mohou dosáhnout váhy až 90 kg. Třebaže některá jejich gesta a pohyby vypadají vyloženě lidsky, podle vědeckých výzkumů jsou z lidoopů člověku nejvzdálenější.

Orangutan v národním parku Tanjung Puting. Kalimantan,  Indonésie. Jejich životním prostorem je prales, kde se i přes svou váhu, ladně pohybují skoky z liány na liánu. Však jejich jméno z malajského spojení orang hutan, což česky znamená člověk z pralesa (orang=člověk, hutan=prales). Jsou primárně býložravci a živí se ovocem, kořínky, listy, ale i různými ořechy. Vyjímečně jedí malý hmyz, vejce či malé savce.

Kusasi - král orangutanů v národním parku Tanjung Puting. Kalimantan,  Indonésie. Třebaže se dožívají relativně vysokého věku, tak se pomalu rozmnožují. Samice může mít mláďata nejdříve v desátém roce života. Ti u ní zůstávají alespoň po sedm let, někdy i déle. Samice je fertilní přibližně do 30 let a v průměru má každých šest let jedno mládě.

Orangutan v národním parku Tanjung Puting. Kalimantan,  Indonésie. Bohužel počet orangutanů se snižuje a v současné době jsou ve volné přírodě k spatření jen v národních parcích a rehabilitačních střediscích. Je to způsobeno civilizační činností člověka, konkrétně k tomu přispívá hlavně nekontrolované kácení deštných pralesů, který orangutani potřebují ke svému životu. V rehabilitačních střediscích probíhají pokusy o navrácení vykolejených zvířat do volné přírody. Je spousta případů, kdy vykácením pralesa se orangutani neměli kam uchýlit nebo dokonce byli těžaři při kácení záměrně či nechtěně zraněni. Bohužel ilegální těžba pokračuje i v oblastech národních parků, takže orangutani patří mezi ohrožené druhy.

Orangutan v národním parku Tanjung Puting. Kalimantan,  Indonésie. Uvedená fotografie byla pořízena v národním parku Tanjung Puting na Kalimantanu (Indonéská část ostrova Borneo). Orangutany můžete dále také vidět v národním parku Gunung Leuser na severní Sumatře (u města Bukit Lawang), dále v národních parcích Kutai, Gunung Palung a Bukit Raja na Kalimantanu. Na Borneu je také můžete vidět v sousední Malajsii, konkrétně v provinciích Sabah a Sarawak.

Národní park Tanjung Puting se nachází v centrálním Kalimantanu v blízkosti města Pangkalanbun, cca 600 km severovýchodně od hlavního města Jakarta.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]