Asmat.cz » Cestopisy » Indonésie » Těžba diamantů na Kalimantanu - Indonésie

Těžba diamantů na Kalimantanu - Indonésie

Muž rýžující diamanty v diamantovém dole v Cempaka. Kalimantan,  Indonésie. Kalimantan už dávno není tím divokým ostrovem plným džungle divokých Dayaků. Honba za neskutečným přírodním bohatstvím tento ostrov neskutečně změnila. Kromě dřeva, které se zde těží neskutečným tempem, se zde těží ropa, uhlí a také zlato a drahokamy. V blízkosti vesnice Cempaka v jižním Kalimantanu se nacházejí diamantové doly, kde těžba probíhá již více než 100 let a de facto stále stejným tradičním a primitivním způsobem.

Diamantový důl v Cempaka. Kalimantan,  Indonésie. Těžaři zde pracují ve skupinách. Vytipují si místo, kde by mohli drahokamy být a zeminu začnou kopat. Mísí ji s vodou a takto vzniklou břečku pumpují do jakýchsi "bazénků", kde se tato břečka prorýžovává a hledají se diamanty. Místní tvrdí, že úspěšnost těžby je dobrá, prý v průměru najdou jeden diamant denně. Nepředstavujte si ale nějaké ohromné diamanty, nacházejí malinké kamínky. Kromě diamantů nacházejí i zlato a různé další drahokamy.

Diamantový důl v Cempaka. Kalimantan,  Indonésie. Práce těžařů je náročná. Většina z nich stráví většinu dne ponořená ve vodě. Buď kopají a vytvářejí břečku pro pumpy a nebo v břečce sedí a rýžují. Těžaři pracují v týmech o cca 10 lidech. Jejich příjem závisí na štěstí při hledání. Šéf jim dává peníze pouze na jídlo (cca 10 Kč na den). Když najdou a prodají diamant, tak zisk se dělí mezi celý tým následovně: 10% jde majiteli půdy, 10% jde šéfovi skupiny, 15% pumpaři, 10% jde na daně a teprve zbývajících 55% jde mezi vlastní těžaře.

Vesnice Cempaka se nachází v jižním Kalimantanu u městečka Martapura, cca 850 km severovýchodně od hlavního města Jakarta.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]