Asmat.cz » Cestopisy » Kambodža » Na cestu – průvodce Kambodža

Na cestu – průvodce Kambodža

Průvodce Kambodža Kambodža patří bezesporu k největším turistickým tahákům jihovýchodní Asie. Důvod je prostý: památky, moře a tradice tvoří ideální mix pro většinu návštěvníků.

Ne vždy ale byla Kambodža turistickým rájem, tak jak je tomu dnes. V roce 1980 Jello Biafra z punkové legendy Dead Kennedys nazpíval známou píseň „Holiday in Cambodia“ (Prázdniny v Kambodži), kde se zaobírá brutalitou Pol Potova režimu Rudých Khmérů. V té době rozhodně návštěva země nebyla možná. Situace se trochu zlepšila po pádu Pol Potova režimu, ale ani poté se Kambodža nestala zcela bezpečnou destinací. Tato situace trvala do konce 90 let, kdy byly stále oblasti, které zbytky Rudých Khmérů kontrolovaly. Zlom nastal po podepsání příměří mezi vládou a zbytky Rudých Khmérů. V roce 1998 byl oficielně otevřen pozemní přechod do Thajska, který jsem využil při své první cestě do Kambodží v roce 1999. Cesta k vyhledávané turistické destinaci tak mohla definitivně začít.

Vlastní chrám Angkor Wat. Kambodža. S turistickým boomem přišla potřeba informací, které řeší oblíbení turističtí průvodci. Jeden z nich, průvodce Kambodža z nakladatelství Rough Guides ve své české mutaci leží právě přede mnou. Součástí průvodce je jako obvykle bonus ve formě kvalitně zpracovaného DVD, které vizuálně doplňuje vlastního průvodce. Je radost průvodcem listovat, srovnávám ho s konkurenčním a dnes již „historickým“ průvodcem Kambodži z roku 1996, který obsahoval tak 10% z dnešních informací.

Královský palác v Phnom Penhu. Kambodža. Průvodce je rozdělen do sedmi kapitol plus dvě foto přílohy. Začíná se všeobecným seznámením s Kambodžou (kdy a kam se vydat) včetně 21 největších zajímavostí. Za tímto úvodem, který čtenáře na cestu správně naladí, následuje kapitola praktických informací – doprava, víza, měna, ceny, ubytování, zdraví, kriminalita. Prostě vše, co potřebujete vědět před cestou a někdy i během ní. Následuje vlastní popis destinací v Kambodži. Tato třetí kapitola je rozdělena na Phnompenh a okolí, Battambang a severozápad, Siem Reap a chrámy Angoru, centrální Kambodžu, Severovýchod a Sihanoukville a jih země. Další kapitola nás seznamuje s historií země, následuje jazykový koutek khmerštiny a nezbytný rejstřík se seznamem map. Pěkné, ač trochu stručné, jsou i obě foto přílohy – Slavnosti a obřady a

A co najdeme na DVD? Celkem 12 kapitol představující následující oblasti: Angor, Banteay Srei, Siem Reap, jezero Tonle Sap, Kompong Thom, řeku Mekong, Kompong Cham, hlavní město Phnompenh, Takeo, Phnom Da, Phnom Chisor a Sihanoukville.

Jediná věc, kterou by snad šlo vytknout, je místy až přehnaně doslovný překlad a anglického originálu. Překlad slova „backpacker! jako „turista s batohem na zádech“ vyvolává trochu úsměv. Myslím, že obrat „baťůžkář“ by byl stravitelnější. Jinak ale průvodce můžeme doporučit, je rozumně organizovaný a přehledný.

Průvodce vydává nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení průvodce: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni HodnoceniFotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]