Asmat.cz » Cestopisy » Kambodža » Krvavá Kambodža, aneb krátké představení země

Krvavá Kambodža, aneb krátké představení země

Killing fields (Choeung Ek) - vězeňský tábor u Phnom Penhu z období Pol Potova režimu. Kambodža. Mapa složená z lidských lebek. Stupa, kde jsou vystaveny lidské ostatky. Památky na dobu Pol Potova režimu Rudých Khmerů. Kolik miliónů lidí bylo zavražděno? Novodobá historie Kambodži je krutá a krvavá.

Královský palác v Phnom Penhu. Kambodža. Hlavní město Phnom Penh tepe životem. Na první pohled se nezdá, že jsme v jedné z nejchudších zemí regionu. Při srovnání s Laoským Vientianem působí Phnom Penh jako velkoměsto. Výstavní domy, obchody, pouliční zácpy. Nábřeží u řeky Mekong, kde je místní promenáda s obchůdky a restauracemi. Na drsnou minulost je zapomenuto, nikdo se k ní nechce vracet. Opět se dostává na mysl, zda k tomu nepřispívá buddhismus, náboženství, ke kterému se většina lidí zde hlásí.

Krvavá Pol Potova vláda začala 17. dubna 1975, kdy Rudí Khmerové dobyli hlavní město Phnom Penh. Jejich cílem bylo vybudovat nový stát v Maoistickém duchu, jehož ekonomická síla bude ležet v zemědělství. Nemá smysl se zabývat terorem, který režim rozpoutal. K jeho poznání stačí návštěva známé věznice S-21 (dříve to byla střední škola) či tzv. "Killing fields of Choeung Ek", což byl vyhlazovací tábor na okraji města, kde jsou dnes k vidění odkryté masové hroby. Vládu Pol Pota ukončila Vietnamské vojska v lednu 1979. Pol Pot se svými nejbližšími uprchl na západ země, odkud vedl guerillovou válku proti nové vládě po celá osmdesátá léta. Politická situace nebyla zrovna jednoduchá. Ke zlomu došlo na počátku 90. let, kdy Rudí Khmerové slíbili uzavřít příměří s vládou a situace se pomalu začínala vracet do normálu. Dnes je již Kambodža klidnou zemí.

Phnom Penh naštěstí nabízí i příjemnější památky, než ty, které jsou spojené s obdobím Rudých Khmerů. Královský palác je krásná stavba, která se při návštěvě nesmí vynechat. Již zmiňované nábřeží Mekongu je příjemným místem pro podvečerní posezení. Při návštěvy Kambodži nikdo nevynechá slavné chrámy Angkoru na severozápadě země u městečka Siem Reap. V blízkosti je zajímavé a rozlehlé jezero Tonle Sap. Jih země zase zve k návštěvě přímořských písečných pláží a většina místních doufá, že sem bude jezdit alespoň tolik turistů jako do Thajska.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]