Asmat.cz » Cestopisy » Etiopie » Starobylé město Harar - Etiopie

Starobylé město Harar - Etiopie

Ulička ve starém městě Harar. Východ,  Etiopie. Jak z jiného světa působí v křesťanské Etiopii město Harar. Ne snad svojí polohou - leží na hraně Chercherských hor ve výšce 1870 metrů těsně u začátku nehostinné Ogadenské pouště - ale tím, že je to město muslimské. Je to jedno z mála islámských míst v této oblasti.

Hradby a brána strarého Hararu. Východ,  Etiopie. Harar byl založen roku 1520 lokálním emírem Abu Bakr, který se rozhodl změnit své hlavní město. Další historie tohoto města je bohatá. Následně se stal vládcem města legendární Ahmed Ibn Ibrahim al Ghazi, který vedl války proti křesťanským královstvím na západě. Harar v té době existoval jako samostatný městský stát. V 17 a 18 století byl centrem šíření islámu v dané oblasti. V 19 století, kdy byla postavena železnice spojující Džibuti a Addis Abebu, ztratil Harar svou dominantní úlohu v oblasti a centrem se stalo město Dire Dawa, která na rozdíl od Hararu leží na zmíněné trati.

Jedna z mnoha mešit ve starém městě Harar. Východ,  Etiopie. Historie je však v Hararu vidět na každém dodnes kroku. Staré centrum města, které sice zabírá jen jeden kilometr čtvereční, je spletitou změtí malých křivolakých uliček, kde je snadné se hned ztratit. Celý střed města je obehnán starými hradbami. Ke vstupu do města se používalo 6 bran. V minulosti se kontrolovalo, zda vstupující člověk je muslim. Křesťanům byl vstup do města zakázán. Ale to dnes již neplatí. Můžete se městem procházet podle libosti. Navštívit tradiční Adarské domy, které jsou typické pro tuto oblast či se kochat jednou z mnoha 87 mešit (prý je zde největší hustota mešit na světě). Navštívit můžete i muzeum Arthura Rimbauda, který zde žil.

Město Harar leží východně cca 400 kilometrů od hlavního města Addis Abeba.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]