Asmat.cz » Cestopisy » Etiopie » Středověký hrad v Gonderu - Etiopie

Středověký hrad v Gonderu - Etiopie

Královský hrad v Gonderu. Sever,  Etiopie. Gonder byl založen vládcem Fasiladasem v roce 1636. V té době se také stal permanentním hlavním městem a zůstal jím po více než následujících 200 let. Po smrti Fasiladase měl Gonder více než 65 000 obyvatel a jeho vliv a bohatství se stalo legendou. Období Gondorské říše je jednou z nejvýznamnějších v Etiopské historii. Je tedy logické, že v té době zde stálo mnoho honosných budov.

Královský hrad v Gonderu. Sever,  Etiopie. Jednou s nich je i bývalé královské sídlo. Není překvapivé, že v hlavním městě toto sídlo bylo. Je fascinující, že král Fasiladas si nechal postavit klasický středověký hrad. Na území Afriky daleko od vlivu Evropy a evropské architektury. Není vůbec zřejmé, kdo stavbu tohoto hradu řídil a kdo ho postavil. V současné době se historici domnívají, že to byly Portugalci, kteří na území Afriky zůstaly po období Jezuitských expanzí a křižáckých válek.

Královský hrad v Gonderu. Sever,  Etiopie. Královské sídlo je pěkně velké - zabírá plochu 7,5 hektarů a do dnešních dní zde zůstaly zachovalé stavby vlastního hradu, paláců a hospodářských budov. Celý komplex je obehnán masivními hradbami. Nejstarší z budov je Fasiladasův palác. Jedná se o masivní patrovou budovu postavenou z hnědých čedičových bloků. V této stavbě se mísí jak prvky Indické architektury, tak Portugalské, ale i prvky Moorů a prvky Aksumské. Spodní patro tohoto paláce fungovalo jako recepční místnost a jídelna, kdežto v horním patře byla Fasiladasova modlitební místnost. Ta je zajímavá tím, že má přesně čtyři okna - každé okno pro jeden světový směr. Ještě je zde Fasiladasova ložnice.

Mimo Fasiladasova paláce jsou v areálu královského sídla i další zachované budovy. Jmenujme alespoň lázně či knihovnu Yohannes I (byl to Fasiladasův syn), palác Iyasua (byl to syn Yohannese I).

Město Gonder se nachází v severní Etiopii, cca 500 kilometrů severně od hlavního města Addis Abeba.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]