Asmat.cz » Cestopisy » Etiopie » Vodopády na Modrém Nilu - Etiopie

Vodopády na Modrém Nilu - Etiopie

Vodopád na Modrém Nilu. Bahar Dar. Sever,  Etiopie. Místní mají pro nádherné vodopády na Modrém Nilu výstižnější jména než my - nazývají je Tis Isat (kouřící oheň) nebo Tis Abay (kouřící Nil). A mají k tomu důvod. Tyto vodopády patří mezi nejkrásnější a největší v Africe. Na konci deštné sezóny, kdy jsou plné vody, jsou se svojí šířkou 400 metrů a hloubkou 45 metrů naprosto úžasné. Oficielně se označují jako druhé největší vodopády v Africe. Hukot vody slyšíte ještě dřív než cokoli z vodopádu uvidíte. Masa je tak ohromná, že vodopády v nejbližším svém okolí vytvořily vlastní mikroklimat s minipralesem kde je bohatý výskyt ptáků.

Vodopád na Modrém Nilu. Bahar Dar. Sever,  Etiopie. Vodopády byly známé již v minulosti. James Bruce, skotský cestovatel, který žil v 18. století, se o nich již zmiňuje ve svých zápiscích. I on je označil za obdivuhodně krásné.

Vodopád na Modrém Nilu. Bahar Dar. Sever,  Etiopie. Civilizace se však nedá zastavit ani v Etiopii a tak na okraji vodopádů vznikla vodní elektrárna která využívá rozdílu vodních hladin před a po vodopádu. Tím pádem ubrala část vody, který do vodopádu teče a tak kromě přírody i ona reguluje jeho mohutnost. Podle informací místních Etiopanů je dobré vodopád navštěvovat v neděli, kdy elektrárna jede na nejmenší výkon a vodopád je tím pádem nejbouřlivější.

Vodopády na Modrám Nilu se nacházejí u vesnice Tis Isat, cca 32 kilometrů od města Bahar Dar. Bahar Dar se nachází cca 300 kilometrů severně od hlavního města Addis Abeba.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]