Asmat.cz » Cestopisy » Indonésie » Kmen Mentawajců má domov na Siberutu - Indonésie

Kmen Mentawajců má domov na Siberutu - Indonésie

Broušení zubou - jedna z mentawajských tradic. Ostrov Siberut. Sumatra,  Indonésie. Siberut je malý ostrov, který se nachází jižně od Sumatry. Třebaže je tak blízko civilizované Sumatře, tak se tam vyvinula a do dnešních dní zachovala unikátní kultura místního kmene Mentawajců.

Mentawajec z ostrova Siberut. Sumatra,  Indonésie. Mentawajci si vytvořili vlastní jazyk, kulturu i náboženství. Jsou zdatní stavbaři lodí, lovci, ale zemědělci moc nejsou. Jediné co tradičně jedí, je ságo, které získávají ze ságových palem. Muži se oblékají do tzv. lioncloth, což bederní rouška vyrobená z kůry chlebovníku. Ženy nosí tradičně sukně vyráběné z palmových listů. O co méně se oblékají, o to více se tetují. A to jak muži tak i ženy. Další z tradic je pilovat si zuby do špičky. Tradičně také muži i ženy nosí dlouhé vlasy. Mentawajci milují květiny. Vždy potkáte nějaké Mentawajce, kteří mají ve vlasech květy květin.

Sušení ságové mouky. Ostrov Siberut. Sumatra,  Indonésie. Mentawajci své vesničky většinou zakládají na březích říček, kterých je Siberutu více než dost. Vesnička se může skládat z více domečku, ale i jenom z jednoho. Své domečky nazývají uma. Většinou v jedné umě žije více rodin. Domy stavějí na pilířích (ochrana před zvířaty a vodou) a jsou bez oken. Umy jsou většinou rozděleny na 3 části - jakousi verandu, hlavní místnost a kuchyň. Své domečky si Mentawajci rádi zdobí artefakty zabitých zvířat (dříve nepřátel). Prý jim to přináší štěstí do dalších lovů.

Siberut se nachází jihozápadně od města Padang na Sumatře, cca 1000 km severozápadně od hlavního města Jakarta.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]