Asmat.cz » Cestopisy » Indonésie » Dayakové z Kalimantanu - Indonésie

Dayakové z Kalimantanu - Indonésie

Dayacká žena v tradičním úboru ve vesnici Long Uro. Kalimantan,  Indonésie. Kalimantanem se nazývá Indonéská část ostrova Borneo. Mimochodem, Borneo je třetí největší ostrov na světě. Původní obyvatelé, kteří na Kalimantanu žili a žijí, se nazývají Dayakové. Z etnografického hlediska se Dayakové dělí na mnoho kmenů, které se lišili svými zvyky a kulturou. Mezi nejznámější patří kmeny Iban, Kayan, Kenyah, Punan, apod.

Tradiční dayacká žena ve vesnici Lidung Payau. Kalimantan,  Indonésie. Původně většina Dayaků byli farmáři a lovci. Některé kmeny, jako Punan, byli pouze kočující sběrači a lovci bez stálých obydlí. Většina Dayackých kmenů ovšem nebyli jako kmen Punan a stavěli klasické vesnice. Jejich obydlí jsou atypická a jedinečná na světě. Staví totiž. tzv dlouhé domu (anglicky longhouse), kde bydlí celá vesnice. Jedná se o dům na kůlech (ty chrání před zvířaty a vodou), kde v předu je společná veranda. Ta je důležitá, neboť zde se lidé z celé vesnice potkávají. Kde také provádějí většinu společných prací. Z verandy jsou vchody do bytů jednotlivých rodin. Byty jednotlivých rodin jsou odděleny. Uprostřed domů má byt většinou náčelník vesnice. Tyto domy, v závislosti na konkrétním kmeni, jsou různě zdobené. Od maleb až po různé sošky a totemy chránící vesnici před zlými duchy. Velice často zde můžete vidět zobrazení černého zuborožce (velký pták žijící na Kalimantanu), který má v Dayacké mytologii zásadní postavení. Daykové totiž věří, že přenáší duše zemřelých.

Tradiční dayacký tanec. Vesnice Long Ampung. Kalimantan,  Indonésie. Z hlediska náboženství bývali Dayakové animisti, Dnes, díky působení misionářů, je většina Dayaků křesťany. S tím souvisí i ztráta tradic, která u nich postupně probíhá. Potkat ženy s tradičními Dayackými dlouhými uši je dnes skoro nemožné. Přitom v minulosti takto zdobená byla každá žena. Když jsme se ptali, jak tato tradice vznikla, dostali jsme odpověď: "Přece nebudeme vypadat jako orangutani, ty mají malé uši. My jsme Dayakové a tak musíme mít uši jiné." Jestli je tato legenda pravdivá, ovšem nevíme. Další tradice spočívala v tetování. Tetovali se jak muži tak i ženy. Motivy a stupeň tetování souvisel se společenským postavením dané osoby. Nebylo možné se tetovat jen tak. Poslední z tradic, která stojí za zmínku, souvisí s bojovností Dayaků. Svým nepřátelům Dayakové usekávali hlavy a lebky nepřátel si uschovávalo jako trofeje. Bývali to obávaní lovci lebek.

Kalimantan se nachází cca 600 km severně od hlavního města Jakarta.



Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]