Pokud cestujete po Indonéském ostrově Sulawesi, nemůžete si nevšimnout Togeanským ostrovů (nazývané též Togian Islands) uprostřed zálivu Teluk Tomini. Indonésie je oblíbenou potápěčskou destinací, jaká je situace na Togeanech?
Togeanské ostrovy jsou pěkné. Alespoň si to myslím. Sám jsem je dvakrát navštívil. Poprvé v roce 2001, kdy jsem přejížděl celé Sulawesi a v Posu byly etnické nepokoje. Do poslední chvíle jsem nevěděl, zda se z Togeanským ostrovů dostanu na jih do Makassaru. Oblast Posa byla uzavřena armádou a nic nebylo jisté. Ale to už je nyní dávná historie. Situace je již dávno klidná a dnes je průjezd Sulawesi v zásadě v pohodě. I když dostat se na Togeanské ostrovy nějaký čas zabere. Ostrovy jsou přístupné v zásadě ze dvou míst – z městečka Ampana, které leží jižně od ostrovů. Odsud jezdí skoro každý den jedna loď na jeden z největších ostrovů, Pulau Batu Daka, kde se nachází městečko Wakai, nějvětší osídlení na ostrovech. Wakai je dostupné i 1 až 2x týdně lodí z Gorontala, pokud cestujete ze severního Sulawesi (např. z Manada, kde se můžete potápět na Bunakenu). Pokud nechcete na loď z Gorontala čekat či vám ujede či nejezdí (i to je možné), je zde alternativní cesta – z Gorontala jezdí každý druhý den noční trajekt do města Pagimana, které je několik hodin jízdy od vesnice Ampana (na trajekt čekají bema a autobusy, které vás do Ampany rovnou zavezou). A jak již bylo zmíněno, z Ampany jezdí lodě na Togeany podstatně častěji.
Jakmile se dorazí do Wakai, většina lidí se přesune na vedlejší ostrov Kadidiri, kde jsou 2 resorty, kde se dá bydlet a potápět. Příjemné bungalovy u pláže, kokosové palmy, k jídlu ryby, prostě docela pohoda. U ostrova se dá šnorchlovat, při troše štěstí se dají hned u ostrova pozorovat sépie, perutýni, klauni. Koráli nejsou tak úžasní jako na Bunakenu. Ani potápění není tak pestré, navíc místní při lovení ryb používali(jí???) dynamit, takže některé lokality jsou poškozené a některé zničené docela. Samozřejmě sever Sulawesi okolo Manada je pro potápění lepší, ale pokud se sem dostanete, tak i zde si potápění užijete. Jako vždy při potápění, je to trochu o štěstí, co uvidíte. A já jsem rozhodně zde štěstí měl. Největší hejna barakud jsem viděl právě zde, u ostrova Una Una.
Taipee wall – malé stěna, obdoba Bunakenu, ale méně pestré.
Labyrinth – písčité dno, kde leží mnoho obrovských kamenů, které jsou obrostlé korály.
Mini Canyon – jak napovídá název, malý kaňon, hard i soft corals.
Batu Gila (Crazy Rock) – velký kámen přibližně v 35 metrech, kde se v proudu zdržují barakudy. Záleží jen na štěstí, jak velká hejna uvidíte.
Dominic Rock – začíná se stěnou, následuje ponor do větší hloubky a plave se ke kaňonu.
Plane Wreck (B24 Liberator Bomber) – pravděpodobně jeden z nejlepší ponorů v oblasti, ve 20 metrech leží velmi zachovaný vrak amerického bombardéru B24 z druhé světové války. Kromě letadla je k vidění spousta perutýnů.
Apollo (Pulau Una Una) – místo, kde je možné vidět barakudy. Pokud budete mít štěstí, bude to nezapomenutelný ponor – ohromné hejno, která se bude točit a různě stoupat do větší či menší hloubky.
Fishermania (někdy též nazývané Pinnacle, Pulau Una Una) – ryby, ryby, ryby. Hejna různých korálových ryb. Nádherná pestrost.