Asmat.cz » Potápění » Indonésie » Potápíme se – Lembeh Strait, Indonésie

Potápíme se – Lembeh Strait, Indonésie

Indonéský Lembeh Strait je vyhlášenou destinaci pro muck diving. Co to je a co zde můžeme vidět?

Flamboyant cuttlefish, Lembeh dive sites. Sulawesi,  Indonésie. Lembehský průliv leží na severu indonéského ostrova Sulawesi u města Manado, tedy přesněji u města Bitung. Ale Manado je na severu největším městem a je od Lembehu a potažmo Bitungu kousek, přibližně hodinu autobusem. V okolí Manada je několik skvělých potápěčských destinací a každá nabízí něco jinéhu. Korálové stěny u ostrova Bunaken, spíše skalnaté lokality u ostrova Bangka a specifický Lembeh.

Scorpionfish, Lembeh dive sites. Sulawesi,  Indonésie. Na Lembehu se potápí v relativně úzkém průlivu, mezi pevninou a ostrovem Lembeh (Pulau Lembeh). V tomto průlivu najdete i hlubokomořský přístav, který je největší na severním Sulawesi a je zde vykládána většina velkých lodí a funguje i jako přístav pro osobní lodě Pelni. A čim je zde potápění specifické a co je to ten tzv. muck diving? Tady se nepotápí na stěnách a na korálových útesech, tady se potápí na černém písku. Ano, je to tak, většina ponorů je v relativní mělčině do 20 metrů, řekl bych, že průměr bude spíš 10 metrů, všude je na dně černý písek. Ten je velice lehké zvířit, člověk se musí pomalu pohybovat a být dobře vyvážen. Ke komičnosti přispívá i to, že lokality jsou u města a přístavu, takže občas je ve vodě i trochu nepořádek a odpadky z města. Proč je to tedy tak zajímavé a vyhlášené? Na písku lze najít opravdu úžasně ryby, plže, malé chobotnice. Ano, je zde fascinující makro svět. Tyto ponory jsou pro někoho, koho baví hledání různé drobotiny a je jimi fascinován. K vidění jsou nejrůznější typy frogfishů včetně úžasné hairy frogfish či bílé warty frogfish, fascinující mimic octopus, coconut octopus, škeble, která vypadá jak nabitá elektřinou (místní ji nazývají electric shell). No a samozřejmě spousta různých scorpionfish které přestanete po chvíli registrovat, kolik jich zde a spousta různých nahožábrých plžů. Místní dive guide je při ponoru nutností, bez něj se dá těžko něco najít a navíc, spousta ryb má své teritorium a průvodci přesně vědí kde co je a jdou často na jistotu.

Pokud už vás písek bavit nebude, je zde pro odreagování vrak potopené lodi, Příjemná změna, ale nečekejte něco bombastického. Ponory jsou většinou bez proudu a pozor, voda je zde o dost chladnější než na okolních lokalitách (míněno Bunaken, Bangka). Určitě o 2 až 3 stupně nižší teplota.

Potápěčské lokality:

Na Lembehu je potápěčských lokalit opravdu hodně, zde je pár vybraných (nepopisuji, jak lokality vypadají, jsou skoro vždy identické díky podloží z černého písku co uvidíte záleží hodně na zkušenosti a šikovnosti vašeho dive guida):

Angel's Window

Police Pier

Nudi Pool/Nudi Falls

Hair Ball

Jahir

Tanjung Parigi

Magic Rock

Aer Bajo

Mawali Wreck

Hairy frogfish, Lembeh dive sites. Sulawesi,  Indonésie. Flaming scallop (někdy též nazývaná Electrical clam shell), Lembeh dive sites. Sulawesi,  Indonésie. Mimic octopus, Lembeh dive sites. Sulawesi,  Indonésie.


Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]