Asmat.cz » Potápění » Indonésie » Měsíčník svítivý - Ocean Sunfish (Mola Mola)

Měsíčník svítivý - Ocean Sunfish (Mola Mola)

Měsíčník svítivý (Ocean Sunfish či Mola Mola) na lokalitě Crystal Bay u ostrova Nusa Penida. Bali,  Indonésie. Mola Mola, nejtěžší kostnatá ryba na světě, žije v subtropickém oceánu v hloubce 30-480m. Občas vyplouvá ke hladině kde se nechává očistit rybami. Živí se planktonem, měkkýši, medůzami, korýši a menšími rybami. Dorůstá rozměrů až 4m, hmotnost až 2t. Má velmi neobvyklý tvar, připomíná velkou rybí hlavu bez ocasu, stejně vysoká i dlouhá. Ryba nemá šupiny, kůže je ale extrémě silná a pružná. Měsíčníci jsou velmi plaší a v menších hloubkách je možné je vidět na v místech které se svažují do velkých hloubek.

Měsíčník svítivý (Ocean Sunfish či Mola Mola) na lokalitě Crystal Bay u ostrova Nusa Penida. Bali,  Indonésie. Měsíčníci nejsou běžnou součástí jídelníčku i když někteří lidé ji považují za delikatesu a to jak syrovou tak grilovanou. Části ryby jsou využívané v čínské medicíně. Měsíčníci mohou obsahovat stejný jed jako puffer nebo porcupine ryby.

Jedno z mála mist kde jsou Měsíčníci často vidět, je Crystal Bay u ostrova Nusa Penida, Bali, Indonésie. Ryby se zde vyskytují sezóně od července do září. Podle místních dive masterů největší pravděpodobnost je v srpnu, kde je zde také nejvíce turistů-potápěčů.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]