Asmat.cz » Cestopisy » Vietnam » Hektický Vietnam, aneb krátké představení země

Hektický Vietnam, aneb krátké představení země

Ulice v Hanoi. Vietnam. Všude jsou mračna lidí, hlavně tedy těch na motorkách. Nekonečný proud motorkářů se řítí ulicemi Ho Chi Minhova města. Všichni někam spěchají – za prací, obchodem, za rodinou. Hektické tempo je vzduchu úplně cítit. Vítejte ve Vietnamu.

Vietnam se pomalu stává novým ekonomickým tygrem Jihovýchodní Asie. Není se čemu divit. Pracovitost místních lidí je neuvěřitelná. Hektický styl života je vidět hlavně v Jižním Vietnamu, který je oproti severu ekonomicky více rozvinutý. Ať už v ulicích Ho Chi Minhova města, které snad nikdy nespí, tak i v nedaleké Mekong Deltě, kde tisíce lidí pracují na rýžových polích. Dokáží vypěstovat tolik úrody, že se Vietnam stal druhým největším exportérem rýže na světě. Když k tomu připočteme skutečnost, že Vietnamci jsou i šikovní a zdatní obchodníci, je jejich ekonomický boom jasný.

My Son. Vietnam. Vietnam má velmi zajímavý tvar - úzká a velmi podlouhlá země, která je z východní strany omývána Jihočínským mořem. Pro místní možnost rybolovu, pro turisty možnost odpočinku na plážích. A taky známá Halong Bay, zátoka, kde je kolem 3000 vápencových ostrůvků tyčících z moře. Opravdu velmi zajímavé město. Hlavní město Hanoi má velmi pěkný historický střed, který je plný různých obchůdků a malých trhů. Sever země má blíž k sousednímu Laosu, než k vlastnímu Vietnamu. Žijí zde v horách tzv. horské kmeny, kteří mají úplně jiný životní rytmus než zbytek společnosti. Jestliže návštěvníka zajímají historické památky, je při návštěvě Vietnamu částečně ochuzen. Mnoho jich totiž bylo zničeno během Vietnamské války. Vietnam se toto snaží změnit rekonstrukcí některých zničených staveb. Jednou z nich je i bývalý královský palác ve městě Hue ve středním Vietnamu, z kterého dnes zbyly jen obvodové zdi. Pověst ale napravují nádherně zdobené hrobky králů z dynastie Nguyen, které jsou v okolí města. Příjemnou zastávkou je město Hoi An známé díky svému zachovalému historickému středu a tzv. japonskému mostu z roku 1593. Odtud je možnost se vypravit k ruinám bývalého města Chamské říše, která zde existovala mezi 2. a 15. stoletím. Mocná říše Champa v době své největší slávy soupeřila o moc v oblasti se sousední říší Angkorskou. Město nazývané My Son má úplně svébytnou architekturu, stavby jsou stavěné z cihel a lze ve stavbách lze nalézt prvky Hinduismu, který Chamové přijali jako své náboženství. Úplně jinou atmosféru nabízí město Dalat. Horské město, kde lze uniknout horku nížinných plání. Nelze také nevzpomenout Mekong Deltu, která je naprosto unikátní svým životem na vodě.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]