Asmat.cz » Cestopisy » Myanmar (Barma) » Bagan - Myanmar

Bagan - Myanmar

Chrámy v Baganu se rozkládají na ploše 42 km čtverečních. Většina chrámů byla postavena v letech 1000-1200, kdy byl Bagan hlavním městem první Barmské říše. Myanmar (Barma). Pláň o rozloze šestkrát šest kilometrů a na ní stojí tisíce Buddhistických chrámů a stup. Tak to je Bagan, místo na severozápadě Myanmaru. Zlatá éra Baganu trvala přibližně dvě století od začátku vlády krále Anawrahta v roce 1044. V té době docházelo přechodu od Hinduismu k dnešnímu Buddhismu a právě král Anawrahta byl první v této v oblasti, který Buddhismus přijal. Následně začal s výstavbou Buddhistických chrámů a stup na březích řeky Ayeyarwady, tam kde žil. Stavby postavené v té době se staly prototypy stup, které byly následně stavěny v pozdějších dobách. Postavil také tzv. Pitaka Taik, nebo-li knihovnu pro svaté buddhistické knihy Pitaka, které získal od krále z Thatonu, který měl zásadní vliv na jeho konverzi k Buddhismu. Tak začalo to, čemu barmánci říkají První barmské království, které se stalo hlavním centrem Buddhismu a místo, kam směřovali všichni buddhističtí poutníci z celé Jihovýchodní Asie.

Západ slunce, Bagan. Myanmar (Barma). Jeho potomci ve výstavbě Buddhistických chrámů a stup pokračovali a v době největší slávy jich na Baganských pláních stálo neuvěřitelných 4400. Rychlý zánik Baganské říše není úplně jasný. Jedna z teorií říká, že do oblasti vrhli vojska mongolského vojevůdce Kublaj Chána, která oblast vydrancovala. Realističtější se zdá, že zde byly invaze z bližší Číny, které oblast uvrhli do nestability, spousta chrámů byla rozebrána a materiál použit na stavbu opevnění před nájezdníky až nakonec byl Bagan zcela opuštěn. Zůstal jenom jeho náboženský a kulturní význam až do 14 století, kdy i ten začal upadat díky soupeření mezi místními panovníky o vládu nad Baganským územím.

Chrámy v Baganu se rozkládají na ploše 42 km čtverečních. Většina chrámů byla postavena v letech 1000-1200, kdy byl Bagan hlavním městem první Barmské říše. Myanmar (Barma). V dnešní době je k vidění v oblasti kolem 2000 chrámů a stup či jejich zbytků. K velkému poškození památek došlo v roce 1975, kdy bylo v oblasti silné zemětřesení. Následné rekonstrukce naštěstí většinu památek zachránila a tak se jim můžeme obdivovat i dnes. Většina staveb je postavena z cihel. Původně byli zřejmě omítnuty, ale omítka vydržela pouze vyjímečně. I proto se můžeme jen dohadovat, zda všechny chrámy byly malované a jinak zdobené. Jeden takový příklad lze nalézt v chrámu Sulamani Pahto, kde jsou zachovalé fresky ve vnitřních interiérech. Jinak samozřejmě většina chrámů obsahuje sochu Buddhy.

Bagan se nachází cca 250 km severně od hlavního města Yangon.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]