Asmat.cz » Cestopisy » Zápisník » Létáme nízkonákladově

Létáme nízkonákladově

Nízkonákladové letecké společnosti - co to vlastně přesně je? Termín, o kterém se mezi cestovateli v poslední době hodně mluví. Řada těchto společností již provozuje i přímé lety do Prahy. Bylo by vhodné se tedy podívat, co tyto společnosti nabízejí a co se za jejich strategií skrývá.

Proč nízkonákladové

Jak již vyplývá z termínu 'nízkonákladové', společnosti se snaží redukovat své náklady na možné minimum a tím i snížit cenu letenky a tím být i atraktivnější pro nás cestovatele. Snížit náklady není jednoduchá věc. V první řadě je třeba říci, že snížení se neděje na úkor bezpečnosti letového provozu. To je natolik důležitý parametr a natolik hlídaný, že zde není místo pro žádné šetření. Na druhou stranu tím že stevardi za letu nerozdají sendviče, se taky neušetří tolik, aby letenka do Londýna stála propagovaných 10 EUR. Systém úspor těchto společností je docela propracovaný a tak se podívejme na principy, které de facto všechny společnosti používají.

Dá se říci, že výše uvedené principy jsou shodné pro většinu nízkonákladových společností. Vždy je ale dobré se před nákupem letenky podívat na podmínky, které konkrétní společnost má.

Některé společnosti se snaží jít ještě dál. Snižují počet toalet na palubě letadla a získané místo nahrazují dalšími sedadly. Sedadla se nedají sklápět, jejich pořízení a údržba je levnější. To samé platí o potazích sedadel. Volí jiné materiály, které se snadněji a hlavně levněji udržují. Nemontují rolety do oken. Opět úspora peněz.

Konkrétní společnosti

Nízkonákladové společnosti přibývají jak houy po dešti. V odkazech najdete jejich aktuální seznam. Zmiňme jen ty, které mají na začátku března 2004 přímé lety do Prahy.

Nevznikají jenom nové letecké společnosti, ale i společnosti nabízejících komplexnější služby. Uveďme alespoň projekt OpenJet, což je internetový portál nabízející vyhledání, rezervaci a koupi nejen letenek mezi jednotlivými městy, ale i letenek složitějších včetně přestupů a návazných letů. Konkurenční projekt je GooFlight, který také nabízí vyhledání návazných letů (max. dvou). Projekt AppleFares umí aktuálně porovnat ceny cca 20 společností a nabídnout pro danou destinaci a datum tu nejlepší. Poslední projekt, který zmíníme, je SkyScanner, který opětne vyhledává nejlevnější lety z dané a dostupné nabídky.

Co nás čeká v nejbližší době

Nejdůležitější událost nastane začátkem května. Provoz začne první česká nízkonákladová společnost SmartWings, kterou provozuje Travel Service. Nabídne lety do Amsterdamu, Curychu, Kodaně, Milána a Paříže. Ceny mají být nižší než 2.000 Kč. Dále plánují vstup na Pražské letiště společnosti Sterling a Wizz.


Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]