Asmat.cz » Cestopisy » Belize » Májské centrum Xunantunich

Májské centrum Xunantunich

Mayské ruiny Xunantunich. Oblast San Ignacio (Cayo). Belize. Xunantunich (v jazyce Májů Kamenná Žena) bylo hlavním ceremoniálním centrem Májské Říše, mezi roky 200 a 900. V době největšího rozmachu postihlo oblast zemětřesení, které zničilo část komplexu. Archeologové věří, že zemětřesení bylo jedním z důvodů následného opuštění města. Do současnosti se dochovalo šest hlavních náměstí obklopených více než 25 chrámy a paláci. Město Xunantunich se rozkládá na ploše 2.6km².

Mayské ruiny Xunantunich. Oblast San Ignacio (Cayo). Belize. Nejdůležitější stavbou je 40m vysoká pyramida El Castillo (Hrad) umístěná v jižní části komplexu. Nachází se 80m nad řekou Mopan a je z ní krásný pohled na údolí řeky, celý Cayo distrikt a blízkou Guatemalu. Před objevením Canaa v Caracolu byla pyramida El Castio považována dokonce za nejvyšší stavbu v Belize. El Castio je známý také zachovalými freskami a dekorativním štukem, který dříve pokrýval celý povrch pyramidy. Dnes můžete pyramidy vidět ze skoro celého údolí řeky Mopan.

Xunantunichse nachází na řece Mopan, přibližně 13km západně od San Ignacia poblíž San Jose Succotz vesnice v Cayo distriktu.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]