Asmat.cz » Cestopisy » Bangladéš » Hlavní město Dháka - Bangladéš

Hlavní město Dháka - Bangladéš

Dopravní zácpa rikšů. Dháka. Bangladéš. Po příjezdu do hlavního města Dháky si člověk připadá, jako by byl v jiném světě. Není to tím, že se jedná o město s vysokou hustotou obyvatel, že se jedná o města tzv. rozvojové země. Takovým měst je spousta. Ale Dháka je v jednom směru naprosto vyjímečná. Je tu největší počet rikšů na světě na jednom místě (tedy přesněji řečeno hustota rikšů je zde největší na světě). Může se to zdát přehnané, v Indii je také spousta rikšů, ale to co zažijete v Dháce je opravdu něco neskutečného. Silnice doslova nacpané rikšáky, kteří se pomalu pohybují kupředu. Situace, kdy dojde k zablokování ulice a nikdo nechce uhnout z místa je poměrně častá. Všichni zvoní, narážejí do sebe koly a nic se neděje. V tu chvíli přicházejí na pořad policisté, kterých je v Dháce relativně dost. Jsou vyzbrojeny jen bambusovými holemi, kterými bouchají do sedaček a popohánějí rikši, aby se dali do pohybu a jeli dál. To ale často nezabírá a tak policisté používají ještě jednu tajnou zbraň. Kdo nechce jet dál, tak tomu povolí ventilky a vypustí duše u kol. To je pro rikšáky katastrofa, protože skoro nikdo z nich nemá pumpičku. Aby si kola znovu napumpovali, musí rikšu dotlačit k nejbližší opravně, kterých je zde spousta, a zde si kola za peníze nechat napumpovat.

Rikša v Dháce. Bangladéš. Počet obyvatel v Dháce se odhaduje na 8 miliónů. Z toho rikšů je zde více jak 300 tisíc. Najdete je úplně všude. O své vozy se náležitě starají a různě si je zdobí a malují. Existují í obchody (možná by bylo lepší je nazývat dílnami), které vyrábějí různé ozdoby pro rikši či je malují. Každý rikšák se snaží mít právě tu svojí rikšu nejnádhernější. Důvod je prostý - čím hezčí rikša, tím s ním radši jezdí zákazníci a tím rikšák více vydělá.

Doprava po řece. Dháka. Bangladéš. Ještě jedna zajímavost (kromě zajímavé architektury a Bangladéše samotné) na nás čeká v Dháce. A tou je přístav. Bangladéší prochází několik velkých řek a tak je doprava loděmi zde velmi populární. Dhákou prochází řeka Buriganga a tak je zde i relativně velký říční přístav. Tomu odpovídá i ruch na řece. Projížďka po řece kolem přístavu dovolí pozorovat naprosto neskutečné bizardní lodi, který po řece plavou. Od malých plachetnic, které jsou opravdu poháněné jen větrem, přes malé čluny s motorem, které fungují jako ferry z jednoho břehu na druhý, až po "parníky", které zde musí být snad ještě z britské koloniální éry. Život na řece se nedá popsat, ten se musí vidět. Pro Bangladéš je naprosto typický a světově unikátní.

Dháka je hlavním městem Bangladéše a nachází se přibližně ve středu země.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]