Asmat.cz » Cestopisy » Indie » Čínské rybářské sítě, Kochi, Kerala, Indie

Čínské rybářské sítě, Kochi, Kerala, Indie

Čínské rybářské sítě, Kochi (Cochin), Kerala. Indie. Jestliže cestujete po Indickém státě Kerala, nezapomeňte si prohlédnout zajímavou rybářskou techniku, kterou zde místní používají. Základem techniky jsou velké rybářské sítě zavěšené na dřevěné konstrukci, která zdánlivě připomíná velkého pavouka.

Indický stát Kerala najdete v jižní Indii. Jednou z místních zajímavostí jsou i tzv. Kerala backwaters – síť vodních kanálů podél pobřeží indického oceánu. Na těchto kanálech můžete vidět hausbóty, život na vodě, rybáře. Mnoho místních mužů zde pracují jako rybáři. Při životě u vody je to celkem logické. Rybáři loví jak tradičním způsobem, tak i zajímavou metodou, kterou můžeme nazvat jako Čínské rybářské sítě (Chinese fishing nets).

Na břehu či v mělké vodě je postavená velká dřevěná konstrukce. Zdánlivě připomíná velkého pavouka o výšce tak 10 metrů. Na jednom konci nad vodou je zavěšená velká síť, která se opakovaně noří do vody. Mechanismus konstrukce je velmi vybalancovaný, že je relativně snadné síť do vody ponořit i ji z vody vytáhnout. Nejdříve rybáři ponoří síť do vody a několik minut čekají. Následně síť vytáhnou a jeden z nich jde po konstrukci až k síti a prozkoumá, zda se do sítě něco chytilo. V případě úspěchu dá nachytané ryby do kádě. Velké úlovky se tímto systémem chytit nedají, spíše menší ryby, které jsou na mělké vodě, kde tyto sítě stojí. Po vytažení se vše opakuje, síť jde opět do vody. Celý systém obsluhuje skupina rybářů, řekneme kolem 6-8 lidí. K vyvažování systému jsou použity velké kameny, které jsou přivázané na provazech a vyvažují tíhu sítě. Průměrná váha kamenů je okolo 30 kilogramů.

Tento systém je prý dědictvím obchodníků z dvora Kublai Khana z let 1300 našeho letopočtu. Jiné prameny uvádějí, že tento systém přivezl čínský cestovatel Zheng He. Dnes jsou čínské rybářské sítě neoficiálním emblémem Keraly a jejích backwaters. Nejjednodušším místem, kde se dají tito rybáři spatřit, je Fort Cochin (ve městě Kochi/Cochin) ve státě Kerala, Indie.



Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]