Asmat.cz » Cestopisy » Etiopie » Monasterie na jezeře Tana - Etiopie

Monasterie na jezeře Tana - Etiopie

Svatý obrázek fungující jako oltář ve vesnickém kostele. Jezero Tana. Sever,  Etiopie. Jezero Tana se svojí rozlohou 3500 kilometrů čtverečních je největší jezero v Etiopii. Už v dávné historii bylo známé v okolním světě - Egypťané ho nazývali Choloe Palus, Řekové ho zase nazývali Pseboe. Je známé i dnes a to díky křesťanským monasteriím, které byly postaveny na 20 z 37 ostrovů, které na jezeře jsou.

Kněz ve svém chrámu na jezeře Tana. Ukazuje svaté předměty. Sever,  Etiopie. Většina monasterií, tak jak jsou k vidění dnes, byla postavena v pozdním 16 či ranném 17 století. Archeologové se ale domnívají, že byly postaveny na místech předchozích staveb a dokonce i na místech chrámů z doby ještě před příchodem křesťanství do této oblasti. Mnoho z těchto staveb fungovalo jako bezpečné úschovny královských pokladů a královských hrobek. I dnes působí monasterie klidným a bezpečným dojmem.

Vesnický kostel. Jezero Tana. Sever,  Etiopie. K návštěvě monasterií je potřeba si pronajmout loďku. Tím začíná krásná projížďka po jezeře Tana, kde můžete pozorovat pelikány či jiné vodní ptáky. Neuvěřitelný zážitek je pozorovat místní obyvatele, kteří se po jezeře prohánějí v papyrusových loďkách - něco tak malého a od pohledu nestabilního není snad nikde jinde k vidění. Každá monasterie má svého kněze - hlídače, který má potřebné klíče a rád vás svou svatyní provede a ukáže všechny pamětihodnosti. Ať se jedná o staré zvony, či úžasné fresky, kterými jsou monasterie zdobeny. V některých monasteriích mají pokladnici, kde jsou k vidění staré bible psané na kozích kůžích, monstrance či různé ozdoby a oblečení bývalých církevních hodnostářů. Z náboženských důvodů není do některých monasterií povolen vstup ženám.

Jezero Tana leží okolo města Bahar Dar, které se nachází cca 300 kilometrů severně od hlavního města Addis Abeba.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]