Asmat.cz » Cestopisy » Peru » Knihovna cestovatele – Peru pod kůží

Knihovna cestovatele – Peru pod kůží

Peru pod kůží Nikdy mě k cestování nelákala Jižní Amerika. Vlastně ani nevím proč, možná za to může neznalost španělštiny a také pocit, že je to vlastně maskované Španělsko. Vždyť španělská přítomnost a vliv je zde už od 16. století. Možné to je chyba, ale mám to prostě takto nastavené. Nebýt autorem knihy o Peru Vladimír Plešinger, tak bych ji minul naprosto bez zájmu. V tomto případě ale zvítězila zvědavost a do knihy jsem se začetl.

Impulsem k přečtení této knihy byla kniha o Etiopii „Na střeše Afriky“ od stejnojmenného autora, která mě prostě nadchla. A to se pak nedá nic dělat. Pokud autorovi věřím, jsme ochoten šáhnout i po titulu, který na první pohled není tematicky můj šálek čaje. A navíc jsem byl zvědavý, co se vlastně o Peru dozvím. Ještě před otevřením knihy mi bylo jasné, že opět bude nabitá informacemi.

Je těžké něco napsat, aby to nebyla jen samá pozitiva, ale co se dá dělat, opětně jsem nebyl zklamán. Vladimír Plěšinger mi prostě sedí a jeho knihy mám rád. Čím to vlastně je? Asi tím, že jeho knihy nejsou čisté cestopisy. Jdou dál. Tak je to i v této knize. Nejen že se poutavou formou dozvíte autorovi zážitky z několika pobytů v této zemi, které jsou naprosto plynule prokládány historií, místa jsou dávána do kontextu a prostě si uděláte o Peru krásný přehled. Jako bychom Peru procestovali mnoha stoletími najednou. Kniha pokrývá postupně Peru od severu k jihu, procestujete jak horské oblasti, tak i oblast Amazonky a jejích deštných pralesů.

Mě osobně přišly strašně zajímavé historické exkursy do předšpanělské doby. Popisy tehdejších indiánských etnik (nejen Inků), jejich kultury. Netušil jsem, že oblast byla natolik etnicky pestrá. Místní kultury byly opravdu zajímavé, vyznávaly z našeho pohledu kruté obětní rituály, ale užívali si také erotiku. Rozhodně se v knize nejedná o suchý dějepis, jak by se mohlo z mého popisu zdát. Historické exkursy jsou dobře skloubeny s aktuálními zážitky a hlavně vše se dobře čte a text přirozeně plyne. Kniha je také doplněna barevnými fotografiemi, ale ty mi nepřijdou zásadní. Dobře ilustrují o pojednávaných lokalitách.

Kniha se mi opravdu libí. Již jsme to psal o knize o Etiopii a tak se budu trochu opakovat - pokud se chystáte do Peru, anebo ho máte rádi, je tato kniha pro vás povinné čtení. A vězte, že Peru není jen Machu Picchu, jak se píše hned na první stránce. Myslím, že toto konstatování knihu velice dobře vystihuje.

Cestopis vydává nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení průvodce: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni HodnoceniSouvisející odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]