Poměrně útlý svazek druhého vydání průvodce po Finsku v českém jazyce poskytuje zejména samostatným cestovatelům tradičně hodnotné informace týkající se pamětihodností, dopravy, ubytování a stravování, ale může sloužit i jako zajímavé čtení o nám relativně neznámé severské zemi. Podrobně se věnuje i finské historii a přírodě a to včetně popisu lesních plodin, které lze sbírat i těch, které se sbírat nedoporučují (např. borůvka vlochyně). I sběratelé hub si ve Finsku mohou přijít na své. Osobně mne nejvíce zaujalo povídání o třech finských fenoménech, kterými jsou sauna, terva a vodka. S velkým zájmem jsem také zhlédla film o hlavních turistických atrakcích Finska na doprovodném DVD. Jeho hlavním přínosem je, že cestovatel může už předem při plánování cesty získat přehled o tom, co může ve Finsku očekávat, a tak se vyhnout případným zklamáním.
V úvodu se tradičně dočtete o tom, kdy se vydat na cestu a co si vzít s sebou. Barevné fotografie z kapitoly „Místa, která byste neměli vynechat“ jsou trochu zklamáním, protože pod čísly 16, 17 i 18 se ukrývá tradiční finská sauna (ne že bych ji nepovažovala za důležitou, ale pod jedním číslem by stačila), rovněž u posledních třech fotografií je pouze společný nápis „19 – 21 Finsko je opravdu zemí tisíci jezer“. Snad by stálo za to, alespoň napsat, o která jezera na fotografiích jde.
Pro účely průvodce je Finsko rozděleno do třech oblastí, kterým odpovídají jednotlivé oddíly knihy. První oddíl nazvaný „Helsinky a jih“ popisuje zejména půlmilionové hlavní město a jeho pamětihodnosti, které jsou velmi ovlivněné sousedním Ruskem, a historické město Turku. Druhý oddíl, nazvaný „Jezerní oblast“ popisuje finskou tzv. zemi tisíců jezer včetně průmyslového města Tampere, střediska zimních sportů Lahti a středověkého hradu Olavinlinnu. Pro českého cestovatele budou pravděpodobně nejzajímavější informace o cestách na sever za polární kruh v oddíle „Ostrobothnia, Kainuu a Laponsko“. V této oblasti se nachází také nejvíce národních parků.
Jednotlivá místa jsou řazena v průvodci logicky podle pravděpodobného itineráře cesty, což zlepšuje jeho čitelnost, ostatně při relativně menším rozsahu je vyhledání určitého místa dosti snadné a přehledné.
Kniha je v závěru doplněna o podrobnou historii Finska včetně vztahů s ČR, kapitolou o přírodě a její ochraně a informací o finském jazyce a slovníčkem užitečných výrazů.
Součástí průvodce je jako již tradičně DVD, kde tentokrát najdeme: Turku, Helsinki, Kirkkonumi, Porvoo, Kalvoa-Iittala, Kostel. Sv. Kříže, Jarvenpaa, Lahti, Kuopio, Laponsko, Rovaniemi, Ivalo.
Je třeba vyzdvihnout, že české vydání tohoto průvodce obsahuje aktuální informace pro českého cestovatele, ať už se jedná o informace týkající se cesty z ČR do Finska, potřebných dokladů, adres zastupitelských úřadů apod., nebo o kapitolu Finsko a Česká republika týkající se vzájemných vztahů obou zemí, či o výčet českých restaurací v Helsinkách. Velice doporučuji koupi tohoto průvodce, pokud se chystáte cestovat do Finska ať už jako samostatní cestovatelé či s cestovní kanceláří.
Průvodce vydává nakladatelství JOTA s.r.o.
Hodnocení průvodce: