Asmat.cz » Cestopisy » Mongolsko » Na cestu – průvodce Mongolsko

Na cestu – průvodce Mongolsko

Průvodce Mongolsko Průvodce od vydavatelství Bradt a v češtině. Tak tím mě Jota udělala radost. A navíc se jedná o úžasné Mongolsko.

Na většinu cest vyrážím s anglickým průvodcem od vydavatelství Lonely Planet. Je to už zvyk a zvyky já nerad měním. Vím, že v Rough Guidu je často více informací, ale ve většině případů je srovnatelný s Lonely Planetem. Navíc angličtina mě nevadí, tak vždy sáhnu ze zvyku po anglickém posledním vydání oblíbeného LPčka.

Ale už jsem s párkrát spálil a to konkrétně při cestách Západní a Rovníkovou Afrikou. Lonely Planet je fakt mizernej, jak je to s Rough Guidem nevím, ale zde jsem objevil průvodce vydavatelství Bradt. O řád lepší po informační stránce než Lonely Planet - jedině mapy má Bradt horší, nechápu, jak je někdo může tak mizerně kreslit.

Takže zpátky k Mongolsku, první Bradt v češtině, který se mi dostává do rukou. Mám radost, že se průvodce této zajímavé firmy dostávají do rukou českým čtenářům. Výhoda Bradtu, včetně toho co leží přede mnou, je spousta detailních informací – a to nejen ke konkrétním místům, ale i k zemi jako celku. Představení země včetně historického úvod, základních informací je polovina celého průvodce. Úroveň detailů je vynikající. To se mi opravdu líbí. Barevné motivační fotografie, co je k vidění, jsou samozřejmostí. Včetně mapy a vyznačení nejzajímavějších míst (obdoba Lonely Planetu, toto průvodce Rough Guides řeší trochu jinak).

Následuje druhá polovina věnovaná vlastní zemi a konkrétním místům. Je rozdělena do několika kapitol podle geografických oblastí – Ulánbátar, Centrální regiony, Jižní regiony a Gobijské ajmagy, Severní regiony, Západní regiony, Východní regiony. Dělení není vůbec překvapivé. Organizace informací je klasická, představení místa, pamětihodnosti, ubytování, restaurace, doprava. Přijde mi, že je kladen důraz na místní zajímavosti a lokální aktivity (třeba “Jak na rybolov“), což u konkurentů (Lonely Planet) není v takové míře. Porovnáme-li Bradt a Rough Guides, přijde mi Bradt více zaměřený svým provedením a informacemi na backpackery, kteří se budou po zemi toulat sami. Budu se opakovat, ale to se mi líbí – asi i proto, že je provedení bližší Lonely Planetu, na který jsem zvyklý, ale zde mi přijde, že je více informací. Mapy – tak to noční můra Bradtu. Přijde mi, že jich je málo a mohli by být lepší (jsou málo detailní). To je zásadní výtka, kterou mám vůči tomuto průvodci (a ostatně všem, co jsem kdy od Bradta viděl). Text z Bradta a mapy z Lonely Planet a vznikl by super průvodce. Bohužel, nic není dokonalé.

Nad rámec originálu je v průvodci přiložené DVD, které má představovat Mongolsko. Zde není vše jak by mělo být, DVD začíná Pekingem, který je v Číně, pak ještě nad rámec Mongolska uvidíme Karakorum. Zkušený cestovatel rychle pochopí, že to z jiných zemí, ale nepůsobí to ideálně, takhle obsah namíchat a nedat to bokem do bonusů.

Průvodce vydává nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení průvodce: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni HodnoceniSouvisející odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]