Asmat.cz » Cestopisy » Srí Lanka » Ostrov čaje Srí Lanka, aneb krátké představení země

Ostrov čaje Srí Lanka, aneb krátké představení země

Zbytky starého města Polonnaruwa z doby vlády Indické dynastie Chola z 11.-12. století. Srí Lanka. Cejlon aneb ostrov Srí Lanka. Malý ostrov v Indickém oceáně s významným jménem. Vždyť kdo by neznal Cejlonský čaj.

Arugam Bay. Srí Lanka. Sri Lanka, to nejsou jen čajové plantáže, ale také krásné pláže, rybářské vesničky a Buddhistické či Hinduistické chrámy. Ale také dlouhotrvající občanská válka, kde proti sobě stojí Tamilci a Sinhálci. Tamilci jsou vyznáním hinduisti a Sinhálci naopak buddhisti. Zde je jeden z jejich důvodů vzájemné nevraživosti. Náboženská odlišnost. Ostrov je dnes v zásadě rozdělen na dvě části. Severní, kterou kontrolují Tamilci a zbytek země, který má pod kontrolou Sinhálská vláda sídlící v Colombu. Mezi oběmi etnickými částmi ostrova je případná bojová linie. Vše záleží na tom, zda je zrovna uzavřeno příměří či nikoli. Tento zbytečný konflikt komplikuje život nejen místním, ale i případným turistickým návštěvám. Oblasti ostrova jsou z hlediska bezpečnosti dynamicky zavírány a zase otevírány. Na silnicích jsou nekonečné policejní a vojenské kontroly, které libovolnou cestu několikanásobně prodlužují. Přitom Sri Lanka je krásný ostrov, který k návštěvě přímo zve.

Čajové plantáže v Nuwara Elyia. Srí Lanka. A co při návštěvě Srí Lanky můžeme vidět? Rozhodně čajové plantáže a následné zpracování této suroviny. Čaj má na Srí Lance výsadní postavení. Je suverénně nejvýznamnější plodinou, která se na ostrově pěstuje. Také zaměstnává nejvíce místních lidí. Ať při práci na plantážích, kde pracují hlavně ženy, či následně při následném zpracování čaje. Čaj se suší a fermentuje, musí se připravit na export, takže se balí do tradičních dřevených boxů, a pak může vyrazit na cestu do celého světa. Čajové plantáže lze obecně najít v horských oblastech, známé jsou plantáže v jižní oblasti od města Kandy.

Dalším důležitým vývozním artiklem jsou překvapivě drahokamy. Centrem jejich těžby je město Ratnapura v jižní části ostrova. Pokud sem vyrazíte, připravte se na davy překupníků, kteří vám budou chtít své úlovky dobře prodat.

Rybáři tahají nekolik set metrů dlohé sítě za hlasitého zpěvu. Arugam Bay. Srí Lanka. Na Srí Lanku se jezdí i za mořem a pěkným koupáním. Z tohoto pohledu můžeme ostrov rozdělit na 3 části. Jihozápadní pobřeží je oblast, kam s největší pravděpodobností dorazíte, pokud jedete s cestovní kanceláří. Je to typicky turistická oblast s resorty a hotely. Pokud cestujete individuálně, dají se na Srí Lance najít jímavější místa. Jedním z nich je Arugam Bay na východním pobřeží, oblíbené místo surfařů. Jak pro začátečníky, tak i zkušené surfaře. Posuneme-li se více na sever, dostaneme se do města Trincomalee. Město je zajímavé samo o sobě, ale ještě hezčí je pobřeží okolo. Malé rybářské vesničky s příjemnými lidmi, klidná místa k odpočinku a užívání si plavání.

Dalada Maligawa (chrám Budhova zubu) - chrám kde je uložen svatý budhův zub. Kendy. Srí Lanka. Na ostrově lze najít i místa, která jsou zajímavá svou historií a tradicemi. Jedním z nich je Kandy. Ve městě je významný Buddhistický chrám, kde je uložen Buddhův zub. Místo, které je cílem mnoha místních věřících. Kandy je zajímavé i díky svému spektakulárnímu okolí – nejlépe ho projedete vlakem, jehož součástí bývá vyhlídkový vůz. Z Kandy je to kousek do okolních hor, kde lze navštívit Adamovu horu, která je posvátná pro místní obyvatele. K návštěvě také zve národní park Horton plains, kde je známá strž s názvem Konec světa, odkud je úžasný výhled do plání v jižní části ostrova.

Zbytky starého města Polonnaruwa z doby vlády Indické dynastie Chola z 11.-12. století. Srí Lanka. Nesmíme zapomenout také na typická archeologická místa, která se vztahují k historii osídlení ostrova. Nejzajímavější vykopávky lze nalézt v trojici měst Anuradhapura, Sigiriya a Polonnaruwa. Většinou se jedná o zbytky Buddhistických památek z dob vládců Indických dynastií, kteří Srí Lanku kontrolovali. Například vykopávky ve městě Polonnaruwa jsou datovány do doby 11. až 12. století, kdy zde vládla Indická dynastie Chola.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]