Asmat.cz » Cestopisy » Kamerun » Život v deštném pralese

Život v deštném pralese

Pygmejská vesnice na řece Lobe. Pygmejci, domorodí obyvatelé lesů, znají velmi dobře všechny rostliny a zvířata. Živí se lovem antilop, prasat a opic, rybolovem, sběrem medu, sladkých brambor a bobulí. Les je pro ně posvátný a poskytuje jim vše k životu. Kamerun. Hustý deštný prales. Přítmí. Bodavý hmyz, mravenci, pijavice. Vlhko a horko, neprostupný terén, občas potok, bažiny. Možnost setkáni s hady, ale také nevyzpytatelnými pralesními slony či jinými savci. Kdo by zde chtěl žít? Místo skoro nejméně vhodné k životu. Přesto zde žijí lidé - Pygmejové.

Tradiční tance v Pygmejské vesnici na řece Lobe. Kamerun. Díky svému vzrůstu jsou Pygmejové občas nazýváni trpaslíky z pralesa. Toto etnikum je vzrůstem opravdu menší než je průměrná výška Evropana a svůj život mají spjatý s pralesem. To je jejich domov. V zásadě se jedná o lovce a sběrače, kteří žijí z toho, co nasbírají a naloví v džungli. Nežijí dlouhodobě na jednom místě, často místa pobytu střídají. Už z toho důvodu si stavějí pouze dočasná obydlí z klacků a listů. Z hlediska víry se řadí k animistům a jejich život je plný tabu. Tato tabu říkají, co se smí a co se nesmí. Např. tančit tradiční tance není dovoleno jindy než v podvečer. Když jsou muži na lovu, ženy se snaží nadhánět zvěř směrem k lovcům. Pokud má žena ale menstruaci, nesmí se tohoto nahánění zúčastnit. Lovu by to mohlo uškodit. Takovýchto tabu mají Pygmejové desítky a jimi se řídí jejich život.

Pygmejové na lovu. Pygmejci, jsou primárně sběrači a lovci. Loví antilopy, divoká prasata a opice, chytají ryby, sbírají med a další plodiny. Les je pro ne posvátný a poskytuje jim vše co potřebují. Kamerun. Orientace Pygmejů v pralese je dokonalá. Je jím vrozená a samozřejmá, jako nám orientace v rodném městě. Nejenom že si pamatují cestu, kam pralesem dojít, ale jestliže najdou zajímavé místo, jsou schopni cestu k němu neznámým terénem popsat dalším Pygmejům, kteří tam samostatně dojdou. To samé platí o znalosti rostlin, živočichů, prostě všeho, co tvoří jejich domov a co potřebují k přežití.

Národní park Korup se nachází v západním Kamerunu u hranic s Nigerií. Tvoří ho tropický deštný prales o rozloze 1259 čtverečních km. Park je domovem více než 50 druhů velkých savců a je vyhledáván pro svou vysokou rozmanitost. Kamerun. Celá rovníková Afrika byla v minulosti pokryta deštnými pralesy, kde všude Pygmejové žili. V dnešní době, jak postupuje civilizace, tak i ubývají místa s původním pralesem a tedy i místa, kde žijí praví Pygmejové. Místa jako Středoafrická republika, či Kongo (jak Brazzaville či Kinshasa) patří k zemím, kde lze i dnes najít původní Pygmeje. Cesta sem je ale velmi náročná a nebezpečná. V okolních zemích, které sousedí s tzv. Konžskou pánví, lze Pygmeje také potkat. Ať už se jedná o země na východě, jako Uganda, Burundi či Rwanda, či Kamerun na západě. Zde se již někteří Pygmejové usazují i v trvalých vesnicích na okraji džungle, či omezují své kočovaní a jsou více ve styku s okolní civilizací. Zde také dochází k míšení Pygmejů s ostatními černošskými etniky.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]